CHP'Lİ TÜM'DEN STK'LARA DESTEK

STK'lara getirilen açıklama yasağını Mehmet Tüm deldi.

Anayasa değişikliği konusunda önceki gün TBMM önünde açıklama yapmaları engellenen STK’ların hazırlamış olduğu ortak basın bildirisini, TBMM de düzenlediği basın toplantısında okuyan CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet TÜM, “bende bu bildiriye aynen katılıyor ve altına imzamı atıyorum “dedi.

Konuşmasına çalışan gazeteciler günü dolayısıyla, basının sorunlarına değinerek başlayan Tüm,
“147 Gazetecinin cezaevinde olduğu,3 bin gazetecinin işsiz kaldığı, 180 basın kuruluşunun kapatıldığı 800 Basın kartının iptal edildiği Gazeteci Ahmet ŞIK’ a içme suyunun dahi verilmediği, bir dönemi yaşıyoruz. Ülkede Kutlanacak bir gazeteciler günü bırakmayan , ülkemizi basın özgürlüğü konusunda, dünyada en son sıralara sürükleyen iktidarı kınıyor ,gazetecilere baskı yapmaktan vaz geçmeye çağırıyorum. Bu gün anlamını yitirmiş olsa dahi, hala büyük bir mücadele örneği gösteren Çalışan gazetecilerimizin gününü kutluyorum. “ dedi.

Görüşülmekte olan anayasa çalışmaları konusunda açıklamalar yapan Mehmet Tüm, “ Çağdaş Ülkelerde, devlet kuralları ve yasaları oluştururken, malarına toplumsal uzlaşmayı öne alırlar. Toplumsal uzlaşmanın en önemli belgesi ise var olan Anayasalardır.
Anayasalar adeta bir yurttaşlık belgesidir. Ortak yaşama iradesinin hep birlikte ortaya konulmasıdır. Bunun için Anayasalar ortak akılla ve özgür irade ile yapılırlar. Tek başına, oldu bitti ile yapılan hiçbir anayasa özgür yurttaşlığı, barışı , huzuru ve istikrarı asla sağlayamaz. Böyle bir anayasa olsa olsa darbe anayasası olur. Bu gün toplumun önemli kesimlerinin hiç birinin görüşü dahi alınmamıştır. Sadece reis mutlu olsun diye hazırlanan bu anayasanın sahibi halkımız değildir. Bunun olmadığını , önceki gün burada hep birlikte gördük ve yaşadık. “ diyerek , konuşmasını şöyle sürdürdü.

“ Sivil toplum örgütlerinin görüşlerini açıklamasına bile tahammül edemeyen, iktidar Şimdi Ankara’da her türlü demokratik açıklamayı gösteri ve yürüyüşünü yasaklamıştır. AKP’nin bu baskıcı ve yasaklayıcı anlayışını kınıyorum. Ve bu anti - demokratik anlayışı mahkum etmek adına , Önceki gün DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNİN ANAYASA DEĞİŞİKLİK PAKETİNE İLİŞKİN TBMM önünde yapmak istedikleri, ancak iktidar tarafından izin verilmeyen, ORTAK BASIN AÇIKLAMASINI sizlerle aynen paylaşacağım. Bu açıklamadaki görüşlere ben de Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm olarak aynen katılıyor, Ve altına imzamı atıyorum. Demokratik Kitle örgütlerince Hazırlanan Ortak basın bildirisini şimdi sizlere okumak istiyorum.”

11 Ocak 2017 14:53 Düzgün Haber