10 BİN KATRİLYONLUK ‘UZAY MADENCİLİĞİ’ REKABETİ!

Çin, uzay çalışmaları ve uzay madenciliği projesi hakkında görevlendirdiği bilim adamlarından somut bir adım geldi. Çin, birkaç yüz tonluk gök taşlarını robot sondalar aracılığı ile uzaydan alarak Dünya'ya getirmeyi planlıyor.

135

Geleceğin en prestijli ve en karlı bir o kadar da zor alanı olan “Uzay Madenciliği” rekabeti için şimdiden planlamalar ve çalışmalar sürüyor. Çok masraflı ve zor bir alan olarak tanımlanan ileri yılların devasa sektörü “Uzay Madenciliği” için NASA’nın ardından Çin de rekabete katıldı. Rusya’da ise uzay bilimleri ve teknolojileri alanındaki uzman bilim adamlarının halen bu konuda araştırma ve analizler yaptığı biliniyor.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Çin birkaç yüz tonluk göktaşlarını robot sondalar vasıtası ile uzaydan alarak Dünya’ya getirme projesi geliştirdi. Çin, ilk aşamada topladıkları astreoidleri, göktaşlarını, gök cisimlerini toplayarak dünya yüzeyine getirme ve burada kendi tesislerinde inceleyerek uzay madenciliği alanındaki ilk çalışmalarına başlamayı planlıyorlar.

10 BİN KATRİLYON DOLAR DEĞERİNDE SEKTÖR

Çin’in bu adımı dünya ekonomisinde geniş bir etki yaratabileceği düşünülüyor. Zira bu sayede sağlanacak ekonomik fayda pek çok madenin değerinin düşmesine neden olabilir.

Bu alanda çalışmalar yapan kurumlarda en başında NASA geliyor.

Zira NASA’nın uzay aracı göndererek üzerindeki değerli madenleri çıkarmak istediği asteroitin ekonomik değeri 10 bin katrilyon dolar. NASA projenin başlangıç tarihini öne çekerek 2023’de uzay aracının fırlatılacağını duyurmuştu. Dünya ekonomisinin toplam değeri ise sadece 73.7 trilyon dolar olduğu biliniyor.

GEREKENLER: MALİYET, KAYNAK VE İLERİ TEKNOLOJİ

Nikel, demir ve altın gibi değerli maddelere ev sahipliği yapan asteroite bir uzay aracı göndermek isteyen NASA ise henüz buradaki değerli maddeleri dünyaya nasıl getireceğini konusunda herhangi bir yöntem geliştiremedi.

NASA bu asteroitlere gözlem amacıyla 2023 yılında bir uzay aracı göndermeyi hedeflemesine rağmen bu tarihi geri çekti. Kurum yeni bir açıklama yaparak fırlatmanın erkene alındığını duyurdu.

BİR ASTREOİTTEN SADECE BİRKAÇ PARÇA TOZ GETİRİLEBİLDİ

NASA’dan yapılan açıklamaya göre; söz konusu araç her şey yolunda giderse 2026 yılında hedefine ulaşabilecek. Jüpiter ve Mars’ın arasında yer alan özel bir asteroitte bulunan maddeleri şu an için gezegenimize getirmekse oldukça maliyetli.

Ancak uzay madenciliği gelecek yüzyılın en büyük iş kolu olarak görülüyor. Gelecekte, ilerleyen teknoloji ile uzay seyahatlerinin maliyetinin düşmesi ve uzay madenciliğinin de yaygınlaşması bekleniyor. Bugüne kadar bir gök taşından Dünya’ya sadece bir kez materyal getirilebildi. Japonya Uzay Ajansı’nın Hayabusa uzay aracı, 2010 yılında 25143 Itokawa astreoitinden Dünya’ya birkaç parça toz ulaştırabilmişti.

Bilim insanları, materyal taşınması kolaylaştırmak için asteroitleri solar-elektrik iyon motorlarıyla Dünya’ya yaklaştırmayı tasarlıyor. Bu yöntemle gök taşlarının bir kaya topluluğu olarak yörüngede toplanması ve bir nevi ikinci bir Ay oluşturulması yapılan hesaplar arasında.

Ancak tüm bu hesaplar ve planlamalar olağanüstü derece bir maliyet, kaynak ve ileri teknoloji ile yapılacak doğru hesaplar gerektiriyor.