12 ADIMDA İSTANBUL’DA KONGRE SORUNU NASIL ÇÖZÜLDÜ?

CHP’de cumartesi günü sürpriz bir genelgeyle durdurulan kongreler süreci bugün İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderilen ikinci bir genelgeyle kaldırıldı. Peki, son dört günde neler yaşandı. Kimler geri adım atmak zorunda kaldı. Kılıçdaroğlu’nun hangi resti sorunun çözümünü beraberinde getirdi.

1196

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Oktay Sındır imzasıyla İstanbul İl ve İlçe Başkanlıkları’na cumartesi günü gönderilen sürpriz bir genelgeyle İstanbul’daki olağan kongre sürecinin durdurulduğu açıklandı. Genelge, CHP’de adeta şok etkisi yarattı. Çünkü bir gün sonra İstanbul’da üç ilçe kongresi birden yapılacaktı.

Herkes ne olduğunu merak etmeye başladı.

İşte adım adım CHP İstanbul’da kongrelerin devam etmesine neden olan gelişmeler:

1-İLK GERİ ADIM HEMEN GELDİ
Genel Merkez’in İstanbul’da kongreleri durdurma kararı karşısında CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat Başkanlığı’nda toplanan İstanbul İl Yönetimi, CHP Genel Merkezi’nin kararı karşısında daha önce Kadıköy İlçe Yönetimi ve İlçe Yönetim Kurulu ile Ümraniye ve Bahçelievler İlçe Başkanları hakkındaki tedbirli olarak İl Disiplin Kurulu’na sevk kararlarını kaldırma kararı aldı.

2-ANKARA’DA ZİRVE ÜSTÜNE ZİRVE
Bununla da yetinilmedi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve İlçe Başkanları Pazar günü soluğu Ankara’da aldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde önce İlçe Başkanları, ardından İl Başkanı Cemal Canpolat ile buluştu.

3-KILIÇDAROĞLU ÖYLE BİR REST ÇEKTİ Kİ
Önce İlçe Başkanları’nı dinleyen Kılıçdaroğlu, “Kongreler başlamadan önce demokratik bir şekilde yapılması noktasında herkesi uyardım. Buna rağmen İstanbul konusunda o kadar çok şikayet geldi ki, ‘durdurma’ kararını almak zorunda kaldık. Türkiye, neyle uğraşıyor, siz İstanbul’da neyle uğraşıyorsunuz. Yanlışlıklar ve şikayetler giderilmeden İstanbul’da kongre sürecini başlatmayız” restini çekti.

4-CANPOLAT “SİZİN İÇİN HERŞEYİ YAPARIM”
İlçe Başkanları ile yapılan gergin görüşmenin ardından CHP Lideri bu kez İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ı makamında ağırladı. Görüşmede Canpolat, kendisine danışılmadan ‘durdurma’ kararının alınmasından duyduğu üzüntüyü ve rahatsızlığı da aktararak, “Sayın Genel Başkan, bazı olaylar, bazı kişiler tarafından sizlere farklı ve yanlış şekilde aktarılıyor. İşin gerçeğini benden her zaman öğrenebilirsiniz. Sizin talep ettiğiniz ’tedbir’ kararlarını kaldırdık. Buna rağmen benimle ilgili bir sıkıntı varsa, gereğini yapmaya hazırım” ifadesini kullandı.

5- CANPOLAT ZİRVESİNDE SÜRPRİZ SOHBET
Bu sözler üzerine Kılıçdaroğlu’nun, “Benim sizinle hiçbir sorunum yok. Bu kararın alınmasının da sizin şahsınızla bir ilgisi yok. O kadar çok şikayeler geldi ki, olay YSK’nın da gündemine taşınınca, bu kararını almak zorunda kaldık” sözleriyle kendisini teselli etti. İl Başkanı Cemal Canpolat’ın CHP Genel Merkezi’ndeki kritik zirveden, oldukça mutlu ayrılması sorunun çözümü noktasında ilk işaret olarak algılandı.

6-VE TEKİN BİNGÖL İSTANBUL’DA
Pazar günü CHP Genel Merkezi’ndeki baş döndüren İstanbul trafiğinin ardından, Kılıçdaroğlu, Pazartesi günü sürpriz bir hamle yaparak, “Bütün şikayetleri giderin, örgütü ortak noktada buluşturun” diyerek CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ü İstanbul’a yolladı.

7-BİNGÖL’ÜN 10 SAATLİK ZİRVESİ
Tekin Bingöl, İstanbul’a iner inmez İstanbul İl Merkezi’ne geçerek İl Başkanı Cemal Canpolat ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu’nun talimatlarını aktardı ve sorunun çözülmesi için görüşmeler başladı. Görüşmeler tam 10 saat sürdü. Bu arada Bingöl, sık sık gelişmeler hakkında CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na telefonla bilgi verdi.

8-TEBLİĞLER BİR BİR YAPILDI
Bingöl ile Canpolat arasındaki görüşmeler devam ederken CHP İstanbul İl Disiplin Kurulu’ndan tedbirli olarak Disiplin Kurulu’na sevk edilen İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu üyelerinin tedbirlerinin kaldırıldığı tebliğ edilmeye başlandı.

9-GECE YARISI MUTABAKAT
Tekin Bingöl ile İstanbul İl Başkanlığı arasındaki görüşmeler gece yarısını buldu. Sonuçta İstanbul İl Başkanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bütün taleplerini kabul ettiğini deklere etti.

10-KARARLAR BEKLENDİ
Tekin Bingöl, İstanbul İl Başkanlığı’ndan garanti aldıktan sonra Ankara’ya döndü. İstanbul İl ile varılan mutabakat çerçevesinde gelecek kararları beklemeye başladı. İstanbul’da beklenen kararlar bir biri ardına gelmeye başlandı.

11-KARARLAR GELDİ GENELGE ÇIKTI
İstanbul İl Başkanlığı’nın, CHP Genel Merkezi’nin talep ettiği bütün kararları alması ve Genel Merkez’e ulaştırmasının ardından, konu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na iletildi. Kılıçdaroğlu, İngiltere, yolculuğuna çıkmadan önce kongrelerin devam etmesi yönünde genelge yazılması talimatını verdi.

12-GENELGE YAYINLADI SORUN ÇÖZÜLDÜ
Kılıçdaroğlu’nun talimatı doğrultusunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır imzasıyla gönderilen İstanbul İl ve İlçe Başkanlıklarına bir genelge gönderilerek, durdurma kararının kaldırıldığı ve kongreler sürecinin devam etmesi kararı verildi.

13 ADIMDA İSTANBUL DEPREMİNİN PERDE ARKASI

CHP’DE İSTANBUL DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ MÜ?

CHP İSTANBUL’DA ‘DEVAM’ KARARI İÇİN BİR ADIM KALDI