2016’NIN EN ÇOK OKUNAN YAZARI BELLİ OLDU!

18

Kitapyurdu.com, 2016 yılının çok satanlarında liste başı olan Sabahattin Ali’yi, yılın en çok okunan yazarı olarak tespit etti.

"Yılın en çok okunan yazarı", 41 yıllık kısa hayatına 3 roman, 10 hikaye, 2 şiir kitabı ve 7 tercüme kitap sığdıran Sabahattin Ali oldu.

Sabahattin Ali’nin başta "Kürk Mantolu Madonna" olmak üzere, "Kuyucaklı Yusuf" ve "İçimizdeki Şeytan" isimli eserleri okuyuculardan büyük ilgi gördü.

Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtan Sabahattin Ali, yaşamındaki farklılıkları eserlerine de yansıttı ve ağırlıklı olarak öykü türünde yazmasına rağmen romanlarıyla da ön plana çıktı. Romanlarında yaptığı uzun tasvirlerle sevgi ve aşk konusunu işleyerek Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan adlı romanları edebiyat dünyasına kazandırdı. Öykülerinde ise sevgi ve aşk konusu ile beraber kırsal kesim sorunlarına değindi. Verdiği eserler Türk sinemasının çeşitli yapıtlarına konu oldu. Kuyucaklı Yusuf adlı romanı Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaöğretim öğrencilerine tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde yer aldı. Kürk Mantolu Madonna ise Almanca, Fransızca, Arapça ve Rusça gibi çeşitli dillere çevrildi. Romanın İngilizce çevirisi de 2016 yılında Maureen Freely ve Alexander Dawe tarafından yapıldı.