2019 ERDAL ÖZ EDEBİYAT ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ BELLİ OLDU

Can Yayınları'nın kurucusu Erdal Öz adına verilen edebiyat ödüllerinin kazananı açıklandı.

26

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için ailesi tarafından her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, yeni sahibini buldu.

Başkanlığını Asuman Kafaoğlu Büke’nin üstlendiği, , Oğuz Demiralp, Sibel Irzık, Cemil Kavukçu, Ömer Türkeş, Metin Celal ve Faruk Duman’dan oluşan Seçici Kurul, Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün on ikincisinin Latife Tekin’e verilmesini kararlaştırdı.

2019 Erdal Öz Edebiyat Ödülü 21 Ekim Pazartesi günü Dada Salon’da yapılacak törenle Latife Tekin’e verilecek.

“Yaşama eleştirel bakışı…”
Ödülün gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“29 Eylül 2019 Pazar günü toplanan Erdal Öz Edebiyat Ödülü Seçici Kurulu, diri anlatımı ve dil yetisiyle, kırk yılı aşkın edebiyat kariyerinin başından beri Türk edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Latife Tekin’e, toplumsal yaşama eleştirel bakışı ve kadın ve çevre konularına duyarlı romanları için verilmiştir.”

Jüride yeni isim Nilüfer Kuyaş
Her yıl bir üyenin ayrılıp bir başkasının katılımıyla yenilenen jüri, altı yıldır jüride bulunan ve 2018 komitesinin başkanlığını yürüten Handan İnci’yi uğurlayacak.

Gelecek sene jüriye katılacak olan yeni isim Nilüfer Kuyaş olacak.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü
2008 yılından bugüne kadar verilen ödül, Handan Börüteçene’nin tasarladığı bir ödül heykelciği ve 15 bin liradan oluşuyor.

Erdal Öz Edebiyat Ödülü bugüne dek, Gülten Akın, Nurdan Gürbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altınel, Murathan Mungan, Cemil Kavukçu, küçük İskender, Orhan Pamuk, Orhan Koçak, Cevat Çapan ve Adalet Ağaoğlu’na verilmişti.

Latife Tekin kimdir?
Roman ve öykü yazarı.

1957’de Kayseri’de köyünde doğdu. 1966’da 9 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a geldi.

Ortaöğrenimini Beşiktaş Kız Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü’nde kısa bir süre çalıştı. İlk kitabı “Sevgili Arsız Ölüm” 1983’te yayınlandı.

Anadolu’daki köy yaşamı ve insanlarını masalımsı bir atmosferde ve “Yüz Yıllık Yalnızlık” tadında anlattığı bu ilk romanıyla büyük ün kazandı. Ardından peş peşe diğer romanları geldi.

Eserleri İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Farsça ve Hollanda diline çevrildi. Değişik üslubu ve yaklaşımıyla kuşağındaki edebiyatçıların önde gelen isimlerinden biri oldu.

Latife Tekin’in Eserleri
Roman:

Sevgili Arsız Ölüm (1983)

Berci Kristin Çöp Masalları (1984)

Gece Dersleri (1986)

Buzdan Kılıçlar (1989)

Aşk İşaretleri (1995)

Ormanda Ölüm Yokmuş (2001)

Unutma Bahçesi (2004)

Muinar (2006)

Rüyalar ve Uyanışlar Defteri (2009)

Senaryo:

Bir Yudum Sevgi (1984)

Hatıra:

Gümüşlük Akademisi (1977)