254 BİN 852 HANEYE KONUK OLDULAR

15

Elbette ki bu başarıda ister CHP’li olsun, ister olmasın "hayır" bileşenlerinden birçok isimsiz kahramanı bulunuyor. Ancak bu başarıda hiç şüphe yok ki en büyük katkıyı önderliğini CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin çektiği ve hemen her siyasi görüşten 200 kişiden oluşan "Anneler Platformu"nun yaptığını vurgulamak gerekiyor.

Öyle ki Anneler Platformu, 16 Şubat – 15 Nisan tarihleri arasında, İstanbul 1. Bölgede, 3611 cadde ve sokakta toplam 254 bin 852 hane ziyareti gerçekleştirdi.

Bu hanelerde özelikle annelerle referandum ile ilgili sohbetlerde gerçekleştirildi. Yeni sistemin sakıncaları konusunda yüz yüze anneler ikna edilmeye çalışıldı.

Ayrıca Platformun kaleme aldığı "Anneler Mektubu" ve broşürlerin toplamda 340 bin 232 ikamete ulaşması sağlandı.

Platformda kimler mi vardı? MHP’li, AK Partili, HDP’li, CHP’li siyasi yelpazenin sağından solundan, liberalinden muhafazakârına hemen her düşünceden kadın vardı. Tek ortak noktaları "kadın" olmaktı ve ‘hayır’ demekti. Onun dışında aslında ortak noktaları yoktu.

‘CHP’Lİ OLAN HİÇBİR EVE GİRMEDİK’

Platformun önderliğini yapan CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, sahaya inmeden önce çok ince bir çalışma yaptıklarına dikkat çekerek, "Örneğin CHP’li olan hiçbir eve girmedik. Özellikle MHP ve AK Partili seçmenlerin evlerini ziyaret ettik. Bununla da yetinmedik. Sivil Toplum Kuruluşlarını ziyaret ettik. Hemşehri derneklerine gittik. Gittiğimiz bu derneklerin de evet cephesinde olan ve muhafazakâr kesime yakın olmalarına özen gösterdik" bilgisini veriyor.

1 PUAN FARKLA SONUCU BİLDİLER

İlgezdi, kapısını çaldıkları evlerde, "evet" veya "hayır" oyu kullanacaklarına ilişkin gözlemlerini de rapor haline getirdiklerini aktarıyor. Hatta bir sonuç tahmininde bile bulunuyorlar. Sonuçta kararsızlar dağıtıldığında Anneler Platformu’nun raporunda yer alan sonuç ile sanıktan çıkan sonuç arasında sadece 1 puan oynadığı ortaya çıktı. Yani Anneler Platformu çıkacak sonucu çok önceden öngörmeyi başarıyor.