4 BİN 500 YILLIK BÜYÜK PİRAMİD’İN GİZEMİ ÇÖZÜLDÜ MÜ?

Mısır'da bulunan ve dünyanın en büyüğü kabul edilen Büyük Piramid'in gizemi çözülüyor mu?

105

4 bin 500 yıl önce dünyanın en büyük piramidi olan Büyük Piramid’in nasıl inşa edildiği hala büyük bir sır. Bilim dünyasını heyecanlandıran yeni çalışma devasa taş blokları taşımak için kullandıkları sistem keşfedildi.

Bugüne kadar bu gizemle ilgili ‘uzaylı yardımı’ da dahil pek çok teori ortaya atılsa da Büyük Piramit’in nasıl inşa edildiğine dair tatmin edici bilimsel bir kanıt sunulabilmiş değil.

Bilim insanları 4 bin 500 yıl önce inşa edilmiş Büyük Piramid’in sistemi keşfedilmiş olabilir!

Arkeologlar, Mısır’ın Doğu Çölü’ndeki antik bir taş ocağı olan Hatnub arkeolojik alanında bu sistemin kalıntılarını keşfetti.

Arkeologlara göre bu mekanizma, ağır su mermeri taşlarını dik bir rampadan taşımak için kullanılmış olabilir.Araştırmalarının tahminlerine göre, muhtemelen Mısırlılar, firavun Khufu adına Büyük Piramit’i böyle inşa etmişlerdi.

Ekibin başındaki isim olan Yannis Gourdon, “Bu tür bir sistem başka hiçbir yerde bulunmadı” dedi.

Büyük Piramit, üç firavunun her biri için inşa edilen üç Gize Piramidi’nin (Khufu, Khafre ve Menkaure) en büyüğüydü.

Pek çok Mısır bilimci, Büyük Piramit’in, piramidin boyuyla yükselen bir rampanın yardımıyla inşa edildiğine inanıyor.Ancak piramidin boyu ele alındığında, taşları taşıyabilmek için kullanılacak böyle bir rampanın, piramidin etrafını saracak şekilde en az 1,5 kilometre uzunluğunda olması gerekirdi.

Kısaca, rampanın toplam taş kütlesi, piramidin iki katına denk gelecekti.