ABD’NİN YENİ BÜYÜKELÇİSİ’NDEN ERDOĞAN’A GÜVEN MEKTUBU

ABD'nin yeni büyükelçisi David Michael Satterfield, bugün Cumhurbaşkanı'na güven mektubunu sundu.

15

Ekim 2017’de John Bass’ın görevden ayrılmasının ardından, 16 Şubat’ta ABD Başkanı Donald Trump, David Satterfield’i Türkiye Büyükelçiliği için önermiş, 28 Haziran’da ABD senatosu David Satterfield’ı Türkiye’ye atanacak büyükelçi olarak onaylamıştı.

10 Temmuz’da ABD’nin Ankara Büyükelçisi olarak atanan Satterfield, Ankara’ya gelerek, burada birtakım temaslarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan yardımcısı Sedat Önal’la görüşen Satterfield, burada güven mektubunun bir kopyasını sunmuştu. Ancak resmen göreve başlaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunması gerekiyordu.

DAVID SATTERFIELD ARAPÇA BİLİYOR AMA TÜRKÇE BİLMİYOR

40 yılın üzerinde Ortadoğu deneyimi olan Satterfield, 1980 yılından bu yana ABD Dışişleri’nde görevli bir diplomat. Son görevi Haziran – Temmuz 2019 tarihlerinde ABD Dışişleri Bakanı’nın kıdemli danışmanlığıydı.

Bundan önce Eylül 2017 – Haziran 2019 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı yakın doğu işlerinden sorumlu müsteşar yardımcısı vekili olarak görev yapmıştı.

Temmuz 2009 ve Ağustos 2017 tarihleri arasında da Çok Uluslu Güç ve Gözlemciler Genel Direktörlüğü görevini yürütmüştü. Ortadoğu’daki görevleri arasında Bağdat Büyükelçiliği baş müsteşarlığı, Kahire Büyükelçiliği maslahatgüzarlığı ve Beyrut Büyükelçiliği bulunan Satterfield Lübnan’da da iki kere görev yaptı.

Arapça’ya oldukça hakim olan Satterfield Fransızca da biliyor. Ancak önceki ABD Büyükelçileri gibi Türkçe bilmiyor.