ADALET BAKANI GÜL: “ADALET BİR SAYI VE SKOR İŞİ DEĞİLDİR”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "Adalet bir sayı, skor işi değildir. Adalet, istatistiğe, skora oynama yeri, mecrası ve platformu değildir. Kaç dava açtığımız, kaç dosyayı karara çıkardığımızdan daha önemlisi adaleti ne ölçüde gerçekleştirdiğimizdir" dedi.

14

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Afyonkarahisar’da düzenlenen Adalet Akademisi ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı ve Meslek İçi Eğitim Semineri’ne katıldı. Bakan Gül burada yaptığı konuşmada ‘Adalet bir sayı ve skor işi değildir’ diyerek yargı sistemini eleştirdi.

Gül konuşmasında, “Bizim bu konuda millet olarak beklentimiz savcı önce kendisini ikna oluyorsa delil ve bulgu ile o vatandaş hakkında dava açsın ve vatandaşın şüpheli olarak sanık olarak mahkemenin önüne çıkmasını sağlasın. Savcı ‘Ben açayım mahkeme karar versin’, Mahkeme ‘Ben kara vereyim istinaf yanlışsa bozsun’, İstinaf ‘Ben karar vereyim yanlışsa Yargıtay bozsun’ diyerek vatandaşı ve ceza adaleti duygusunu incitmek kimsenin hakkı değildir. Adalet bir sayı, skor işi değildir. Adalet, istatistiğe, skora oynama yeri, mecrası ve platformu değildir. Kaç dava açtığımız, kaç dosyayı karara çıkardığımızdan daha önemlisi adaleti ne ölçüde gerçekleştirdiğimizdir” ifadelerini kullandı.