AK PARTİ’DE UYUM ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim ittifakı ile ilgili saat 15.00'te AK Parti kurmayları ile görüşecek. Toplantıya ilişkin açıklama yapan AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Toplantının ana gündemi uyum yasaları. Seçim ittifakını konuşmak için erken" dedi.

107

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün saat 15.00’te İstanbul’da AK Parti kurmaylarıyla görücek. Görüşmede, uyum yasaları ile seçim ittifakı ve seçim barajının ele alınacağı dile getiriliyor. Görüşme öncesi AK Parti’den seçim ittifakı ile ilgili açıklama geldi.

TOPLANTIYA KİMLER KATILACAK?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceği toplantıda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkanı Hayati Yazıcı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ile Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop yer alacak.

SEÇİM İTTİFAKINI KONUŞMAK İÇİN ERKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı zirveye ilişkin açıklama yapan Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal “Uyum yasaları konusunda uzunca zamandan beri, TBMM’de AK Parti grubundan ve diğer uzmanlardan oluşan heyet çalışmalarını sürdürmekteydi. Çalışmaların neticesinde bugün sayın Genel Başkanımızla yapılan çalışmaların istişaresini yapacağız. Bugünkü ana gündem, 2019 seçimlerine giderken yeni hükümet sistemi ile ilgili mevcut sistemin uyumlu hale getirilmesi açısından yapılan bütün değerlendirmeler. Bugün de istişarelerimizi yaptıktan sonra çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Seçim ittifakı ile ilgili de konuşan Ünal, “Seçim ittifakı teknik bir konu. Konuşmak için için erken. Günü geldiğinde partinin yetkili kurullarında konuşulur. 15 Temmuz’dan sonra zaten yerli ve milli unsurlarla doğal bir ittifakımız var. MHP de bu çerçevede bizim müttefiklerimizden bir tanesi. Bunlar partinin yetkili kurullarında konuşulur değerlendirilir”şeklinde konuştu.

SEÇİM İTTİFAKI TARTIŞMALARI
Secim ittifakını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme getirmiş ve dün akşam da ittifaka ilişkin formülü açıklamıştı.