ALMAN MECLİSİ EŞCİNSEL EVLİLİĞİ ONAYLADI

Federal Meclis’te yapılan oylamada 393 milletvekili eşcinsel evlilikleri onaylarken, 226 milletvekili karşı oy kullandı. Dört milletvekili ise çekimser kaldı.

243

MERKEL “HAYIR” DEDİ

Başbakan Angela Merkel oylamanın ardından yaptığı açıklamada, tasarıya “hayır” dediğini belirterek, “Benim için evlilik anayasada kadın ve erkek arasındadır. Bu nedenle de tasarıyı onaylamadım” değerlendirmesinde bulundu.

DWelle Türkçe’ye göre, Başbakan Merkel, tasarının meclisten geçmesinin huzur ve toplumsal dayanışmaya katkı sağlayacağını umut ettiğini belirtti.

Oylamada Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Sol Parti milletvekillerinin yanı sıra, önergeye çok sayıda Hristiyan Birlik Partili milletvekilinin de onay verdiği bildirildi. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nden en az 73 milletvekilinin de eşcinsel evliliğe destek çıktığı tahmin ediliyor.

Haberde “Almanya’daki eşcinsel çiftler şimdiye kadar birlikteliklerini kayıt altına aldırabiliyor ama resmen evlenemiyordu. Eşcinseller arasındaki hayat ortaklığı ile kadın-erkek evlilikleri arasındaki en önemli fark eşcinsel çiftlerin evlat edinme haklarının olmamasıydı” bilgilerine yer verildi.