ALTAYLI’DAN BAYKAL’A TEDAVİ KONUSUNDA ÇARPICI BİR YAZI DAHA

Habertürk'teki köşesinde dün "Baykal'a yanlış tedavi mi uygulandı?" sorusunu soran Fatih Altay'lı, bugün o sorunun yanıtı konusunda uzmanlardan gelen görüşlere yer verdi.

169

Altaylı, Habertürk Gazete’deki köşesinde, “Hatice karışık, netice belli” başlığıyla eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’a uygulanan tedavi konusunda şunları yazdı:

“DÜN bir kalp ve damar cerrahisi uzmanı profesörün söylediklerini aktarıp, “Baykal’a yanlış tedavi mi uygulandı?” diye sordum.

Epey bir kıyamet koptu.

Bu yazıyı yazmadan önceki birkaç saatimi telefonda, uzman hekimleri dinleyerek geçirdim.

Zannederim birkaç gün içinde, hiç bilmediğim bir konuda ciddi bir “uzman” haline gelmem mümkün, o kadar fazla bilgi bombardımanı altında kaldım.

Beyin cerrahisi uzmanları ile damar cerrahisi uzmanları arasında ciddi bir fikir ayrılığı var.

Önce adını açıklamamı istemeyen ama beyin cerrahisi konusunda Türkiye’nin en önemli ismi olarak tanımlayabileceğim ve alanında uluslararası derneklerde de başkanlık yapmış bir profesör aradı.

“Hatalı bir tedavi yoktur. Yapılan tamamen doğru ve 2015 yılında açıklanan tedavi protokolüne uygun bir tedavidir. Damar cerrahları bu yeni protokolü bilmedikleri için böyle söylüyor olabilirler, ama ilk 6 saat içinde müdahale şarttır, yoksa beyinde kalıcı hasarlar oluşması büyük olasılıktır” dedi.

Stent uygulamasının son derece yerinde olduğunu, beyin damarlarına uygulanan stentlerin, diğer damarlara uygulanan stentlerden farklı olduğunu, uygulama yapılırken risklerin bilindiğini ama bu risklerin bilinerek uygulamanın yapıldığını söyledi.

Türk Nöroloji Derneği ise bir basın açıklaması yapmanın yanı sıra beni de arayarak “Beyin zamandır ve acil müdahale şarttır. Bu uygulamanın yapılmaması hata olurdu” dedi.

Beyin cerrahlarının genelde söylediği şu: “Hasta başlangıçta iyi gibi görünse de zaman içinde durum kötüye gidebilir. Bunu engellemenin tek yolu erken müdahaledir. Bu yüzden müdahale edilmiştir ve bu doğrudur.”

Kendileri de hekim olan hasta ailesinin, yani Baykal’ın çocuklarının da “beyin kanaması riskini bilerek” bu tedaviye olur verdikleri bilgisi de iletildi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Civan Işlak ise “Baykal’da oluşan inme, tedavi penceresi kabul edilen 5 saat içinde oluştuğu için mekanik olarak çıkarılmaya çalışılıyor. Beyin damarında darlık olduğu anlaşıldığı için stent koyularak beyne kan gitmesi sağlanıyor. Bir grup hastada kanama gelişebilir ama hasta yakınları bunu biliyordu” diyor ve “Sonra ‘Kandırıldım’ demeyin” diye uyarıyor.

2015’e kadar bunun yapılmadığını ama 5 ayrı çok geniş kapsamlı araştırma sonucu, erken müdahale yapılan hastalarda iyiye gitme oranının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Buna karşın konuştuğum pek çok kalp ve damar cerrahı ise bunun bir beyin cerrahisi meselesi olmadığı, bir kalp ve damar cerrahisi meselesi olduğu, bu yüzden de müdahalenin yanlış olduğu konusunda hemfikir.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz?

FATİH ALTAYLI’DAN ŞOK YAZI: ‘BAYKAL’A YANLIŞ TEDAVİ Mİ UYGULANDI?’