ANKARA’DA ÜÇLÜ ZİRVE ÖNCESİ ORTAK AÇIKLAMA

19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğindeki Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katılımıyla üç ülkenin bayrakları önünde aile fotoğrafı çekildi.

Çankaya Köşkü’ndeki zirve kapsamında liderler ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Basına kapalı yapılan ilk görüşme Erdoğan ve Ruhani, ikincisi Erdoğan ve Putin, üçüncü görüşme ise Ruhani ve Putin arasında oldu.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesinde, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin katılımıyla üç ülkenin bayrakları önünde aile fotoğrafı çekildi.

Üç lider, el ele basına poz verdi.

LİDERLERİN AÇIKLAMALARI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün muhafazası, sahada sükunetin korunması, ihtilafa kalıcı bir siyasi çözüm bulunması noktasında tam bir mutabakat içindeyiz. Astana Platformu, Suriye’deki yangının söndürülmesi için etkili çözümler üretebilen ve somut adımlar atabilen yegane girişimdir Ankara Zirvesi’nin Astana sürecine yeni bir soluk kazandıracağına inanıyorum Suriye’de barışın sağlanması için daha fazla sorumluluk üstlenmemiz, elimizi taşın altına daha çok koymamız gereken bir dönemdeyiz. Fırat’ın doğusundaki terör bataklığını kurutarak bu yöndeki çabalarımızı birlikte yeni bir merhaleye taşıyacağız. Toplantımızda İdlib başta olmak üzere sahadaki durumu, Fırat’ın doğusunda yaşanan gelişmeleri, siyasi süreçte gelinen aşamayı ve Suriyeli mülteciler meselesini ele alacağız. Ülkemiz, en sıkıntılı en meşakkatli dönemlerinde Suriye halkının yanında olmuştur. Çobanbey’deki hastaneyi hedef alan terör saldırısı, bölücü örgütün vahşi yüzünü bir kez daha göstermiştir

RUHANİ

İran, Rusya ve Türkiye olarak bizlerin en önemli gündemi bu üç ülkenin Suriye krizinin barışçıl yöntemle çözülmesi, sığınmacıların geri dönmesi insani yardımların iyileştirilmesi ve Suriye’nin yeniden onarımı yolundaki çabaları değerlendirmektir. Suriye krizi sadece siyasi yolla çözülmeli. Astana süreci yapıcı iş birliğine odaklanmalı. ABD sözünü tutup askerlerini çekmeli. Sözlerime son vermeden önce birkaç hususa daha vurgu yapmak isterim. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve değerli Türkiye hükümeti ve halkına teşekkür etmek istiyorum.

PUTİN

Ortak çabalarımızla Suriye topraklarında istikrar sağlanmıştır ve şiddet seviyesi düşürülmüştür. Bu zirveye katılmaktan dolayı gurur duyuyorum. Rusya Türkiye İran olarak Suriye’de barışa katkı sağlayan en önemli mekanizmadır. Mutabakatımız kalıcı çözüme katkı sunacaktır.