“ATLARIN HAKKINI DA İNSANLARIN HAKKINI DA KORUYACAĞIZ”

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, "Bugün önemli bir soruna daha çözüm ürettik. Atlar İBB tarafından alınarak korunacak. Atların hakkına da insanların hakları ve onurlarına da sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

28

Adalar’daki krize dönen atlı fayton taşımacılığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kararı ile çözüme kavuştu. Adalar’daki fayton ve atlar İBB tarafından satın alınarak kamulaştırılacak. ANKA’ konuşan Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Bugün önemli bir soruna daha çözüm ürettik. Atlar İBB tarafından alınarak korunacak. Atların hakkına da insanların hakları ve onurlarına da sahip çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, İBB karanın hemen ardından ANKA’nın sorularını yanıtladı. Gül, kararın önemlis bir sorun alınına çözüm erttiğini belirtirken, faytonculara da olanak yparatmak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Gül, “Aralık ayında İstanbul Valiliğinin hastalık teşhisi koyması üzerine fayton ulaşımı üç ay süre ile durdurulmuştu. Üç ay daha uzatılması riski vardı. Üç aylık süre hem atların sağlığı açısından riskliydi hem de insanların geçimini sağlamı imkansız hale gelecekti. Bu nedenle hızla sektördekilerin mağduriyetlerini giderme yoluna gittik. Belediyenin bütçesini de düşünerek onlara imkan sağladık. Meclis’ten bugün itibariyle kararı geçirdik.. Onların işlerini de ellerinden almış olduk. Bu nedenle ek imkanlar getirmek için çalışmalarımız sürüyor. kendileri dayanışmamız sürecek” dedi.

Gül, sektördeki insanlara dönük eleşktirilere de değindi ve “Bu sektördeki insanlar son yıllarda itibarsızlaştırma riski ile karşı karşıya kaldılar. Bu toptancı bakış açısını doğru bulmuyorum. Üç,dört kuşaktır, babadan kalma aile geleneğini sürdüren insanlar. Tabi ki hayvan hakkını da koruyacağız ama insan hak ve onurunu da koruyacağız” görüşünü dile getirdi.

“Satın alınan atların durumu ne olacak?”sorusuna da Başkan Gül, “Atlar İBB tarafından satın alındıktan sonra yaşamlarına uygun bir alanda korunacak, bakımları yapılacak. Büyükşehir Belediyemiz ileriki aşamada talep olursa sahiplendirme yoluna da gidebilecek” yanıtını verdi.

İBB MECLİSİ’DEN FAYTON VE AT KARARI