BAŞKENT’TE TRANSPLANTASYONLU ÇOCUKLARLA 23 NİSAN BALOSU

22

Dünyanın transplantasyonlu çocuklar için gerçekleştirilen ilk ve tek balosunda, organ nakli ile hayata tutunan çocuklar; aileleri, ameliyatlarını yapan transplantasyon ekibi ve “Doktor Dedeleri Mehmet Haberal” ile birlikte renkli ve coşkulu bir kutlama yaptılar.

Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın 3 Kasım 1975’de ilk organ naklini gerçekleştirmesiyle başlayan süreçle çok sayıda çocuk hasta da organ nakli ile yeni bir yaşama kavuştular ve 12 yıldır da Başkent Üniversitesi’nin geleneksel hale getirdiği23 Nisan Balosu’nda buluşuyorlar.

Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilen baloya, çocuk yaşta organ nakli olup, sağlıklı bir yaşam ardından da evlenip çocuk sahibi olmuş hastalar kucaklarında çocuklarıyla katıldılar.

Ulusal ve uluslararası düzeydeki ilk ve tek etkinlik olan baloda, üniversitenin konuk ettiği çocuklara seslenen Prof. Dr. Mehmet Haberal; “23 Nisan 1920 tarihinde Türk milletinin Atatürk tarafından açılan TBMM sayesinde yeni bir yaşam yolculuğuna çıktığını” belirterek, “İşte bu güzel ve anlamlı günde çocuklarımız da sağlıklarına kavuşmuş bir şekilde bizlerle beraberler” dedi.

Organ naklinin önemini vurgulayarak, daha çok hayat kurtarabilmek ve daha çok çocuğa yeniden yaşam umudu verebilmek için organ bağışı çağrısında bulunan Prof. Dr. Haberal, baloda neşeyle koşturan çocukları işaret edip “Bağışlanan organlar ve yapılan nakillerle onlar da yeniden bir yaşam yolculuğuna çıktılar. Bu çocuklarımız ülkemizin gelişmesine yücelmesine emek verecekler. Bu çocuklarımızın birçoğu belki de organ nakilleri yapılmamış olsaydı bugün aramızda olamayacaklardı” dedi.


Başkent Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Hatice Akkoç, balo boyunca yakından ilgilendiği transplantasyonluçocukların ise geçirdikleri zor sürecin ardından sağlıklarına kavuşup bugün her aktiviteyi gerçekleştirebilir duruma geldiklerini belirtti.

“Bu yıl 12’ncisini gerçekleştirdiğimiz bu organizasyonun dünya organ nakli camiasında bir benzeri yok. Bu güzel ve anlamlı kutlamaya 12 yıl önce hocamız Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülük etti. Sağlıklarına kavuşmuş çocuklarımızı ve ailelerini bir araya getirip kaynaşmalarını sağlıyoruz. Bu organizasyondaki amaçlarımızdan biri de organ nakline ve bu şekilde ortaya çıkan güzel sonuçlarına dikkat çekerek organ bağışı sayısının artmasına katkı sağlamak” diyen Akkoç, her yıl baloya katılım sayısının arttığını da vurguladı.

Baloda bir konuşma yapan üniversite rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da; “Bu çocuklarımızın toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak bir lütuf değildir. Bu onların hakkıdır. Başkent Üniversitesi olarak bizlere düşen görev ise elimizden geldiğince bu haklarını çocuklarımıza vermektir” dedi.

Baloda 23 Nisan’ı kutlayan çocuklar “Doktor Dedeleri Mehmet Haberal” ile bol bol fotoğraf çektirip birlikte pasta da kestiler.