“BİNALİ YILDIRIM KADAR DOKUNULMAZLIĞIM VAR”

434 gün sonra hakim karşısına çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bi̇nali̇ Yıldırım kadar dokunulmazlığım var” dedi.

70

Demirtaş, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 24 Aralık 2015 günü yaptığı açıklama nedeniyle yargılandığı Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya geniş güvenlik önlemleri altında getirildi.

Kimlik tespiti sırasında Demirtaş, “Edirne’de oturuyorum” dedi. Telefon numarasının sorulmasına da “Dışarı da kaldı” cevabını verdi. Demirtaş’ın sözleri gülüşmelere neden oldu.

Demirtaş, duruşma salonunun sıcak olması nedeniyle izin isteyerek ceketini çıkardı. Demirtaş’ın ceketini çıkarmasıyla içindeki yeleğini gören izleyiciler “Başkan yelek yakışmış” dedi. Demirtaş da eşini göstererek “Başak’a söyleyin” dedi. Başak Demirtaş ise gülümseyerek “İlk iltifatlar bana” diye cevap verdi.

Kendisiyle ilgili yargılama konusunda eleştirilerde bulunan Demirtaş, hala dokunulmazlığının olduğunu ve yasama sorumsuzluğunun sürdüğünü belirtti. Dokunulmazlığının içtüzüğe aykırı olarak kaldırıldığı için Anayasa aykırı olduğunu öne süren Demirtaş, “16 Mayıs 2016 tarihinde yapılan düzenlemeyle bizlerim dokunulmazlığı geriye dönük olarak kaldırılmıştır. Burada bir ucubelik var. Özellikle HDP’li vekillerin tutuklanması için yapılmış siyasi bir işlemdir. Benim halen Başbakan Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var. Size hakaret etsem hakkımda bir işlem yapamazsınız. Sadece fezleke hazırlayıp Meclis’e gönderirsiniz. Buradan kaçmaya çalışsam hiç kimse bana dokunamaz. Dokunulmazlıklar geriye doğru değil, ileriye doğru kalkar” dedi.

Demirtaş, Anayasa Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini belirterek, dosyanın AYM’ye gönderilmesini istedi.

Mahkeme, sanık ve avukatlarının anayasaya aykırılık hususundaki taleplerinin değerlendirilmesine karar vererek, bu konuda taraflara yazılı beyanlarını bildirmeleri için süre verdi.

Sanık Demirtaş’ın bir sondaki duruşmada hazır bulundurulması için cezaevine yazı yazılmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı 17 Mayıs’a erteledi.