‘BİNBİR EMEKLE BÜYÜTTÜĞÜMÜZ ÇOCUKLARIMIZ!..’

Ekonomideki durumu değerlendiren CHP'li Öztrak, "Binbir emekle büyüttüğümüz çocuklarımız iş ve istihdamla buluşamıyorlar." dedi.

16

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcü Faik Öztrak CHP Genel Merkezinde Basın Toplantısı Yaptı.

Öztrak’ın açıklamasından öne çıkan bölümler şöyle:

Binbir emekle büyüttüğümüz çocuklarımız iş ve istihdamla buluşamıyorlar.

Sanayide işini kaybedenler 97 bin kişi. Sanayideki istihdam kaybı son beş aydır kesintisiz şekilde devam ediyor. İnşaat sektörü de istihdam kayıpları derinleşerek devam ediyor. Nisan ayı işlerin hızlandığı bir dönem ama ona rağmen işsiz kalanların sayısında 544 kişilik bir artış olmuş.

Konut satışları geçen yıla göre yüzde 48 gerilemiş arkadaşlar.

Artık maliye politikasında manevra alanı kalmadı. Vergi gelirleri düşüyor.

Sanki orada bu iş hiçbir kaynak koymadan halledilecekmiş gibi duruyor. Bu da böyle olmaz. Göreceksiniz yeniden yapılandırma sürecinde özel bankalara da destek verilmek zorunda kalınacak. Bu kaynağı nereden vereceksiniz? Bütçeden. Tüyü bitmemiş milletin ödediği vergilerden şirket kurtaracaksınız. Sadece burada sizin bozduğunuz ekonomi nedeniyle sıkıntıya girmiş olan şirketleri objektif şekilde kurtarsanız amenna. Ben düzenlemelere bakınca bunu görmüyorum. Genellikle yandaş şirketler. Burada objektif davranılmasını sağlayacak yasalar komisyonda söylememize rağmen konmadı. Çok ciddi keyfiliklerin ortaya çıkması mümkün.

Bu torba yasada gerçekten asgari ücretle geçinemeyen vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıran vergi düzenlemeleri yok. Şimdi yasa Meclis’te tartışılıyor ama bu ucube rejim nedeniyle sanki bunu meclis teklif etmiş gibi görünüyor ama bütün detayları bürokratlar yapıyor. Bütçeye ne kadar gelir getireceği konusunda hiçbir cevap alamıyorum. Damat bakanın ağzını torba yasa ile ilgili bıçak açmıyor. Sanki bu yasayı milletvekilleri getirmiş gibi.

11. plan zaten hukuken malûl bir vaziyette geldi. Birinci yılında ön gördüğü bütçenin 6 ayı zaten uygulanmıştı, büyüklükler de belli olmuştu. Bu planın milletin derdine derman olacak bütüncül, gerçekçi, toplumun tüm kesimlerinin görüşlerini almış olan bir plan olmadığını görüyoruz. Ben merak ediyorum önerilen hususların acaba ne kadar bu plana dahil edilmiş! Bu plan ufuk vermiyor ama bu plan bir itiraf metni. Cumhuriyetin hedeflerinin hiç birinin tutmayacağını gösteriyor bu plan.

Bu ülkeye doğru ilaç verildiği zaman bu milletin neleri yapabileceğini biliyoruz.

Yıllarca yatırımcıları, iş insanları bu hedeflerin peşinde koşturdular, ona göre ileri dönük hesaplarını yaptırdılar. Şimdi onlar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacaklar.

11. kalkınma planı sarayın ve damadın elinde, son 10 yılın kaybedileceğini açık seçik ortaya koyuyor. Bu hedefler maalesef 100. yıl hedefleri tek adam parti düzeni için acımasızca feda edilmiştir.