“BİZ BUNU NE ZAMAN TARTIŞACAĞIZ?”

Depremle ilgili tartışmalara değinen CHP'li Öztrak, "Biz bunu ne zaman tartışacağız. Ne zaman bu hazırlık durumuyla ilgili fikirlerimizi, görüşlerimizi belirteceğiz. Millet deprem paralarını sorunca iktidar, ‘siyaset yapmayın’ diyor." dedi.

13

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) sözcüsü Faik Öztrak, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Elazığ merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlere rahmet ve yakınlarına başsağlığı dileyerek başlayan Öztrak, iktidarın deprem için topladığı vergilerin nerede olduğunu sordu.

Öztrak, şöyle konuştu:

“1999’da yaşanan depremlerin ardından geçici bir süre için özel iletişim vergisi getirilmişti. Bu vergi daha sonra AK Parti iktidarı tarafından 2004’ün hemen başında sürekli hale getirildi. Verginin kalıcı hale getirildiği 2004-2019 arasında 65 milyar Türk Lirası toplandı. Bunu dolarla ifade edersek 2004-2019 arasında yaklaşık 34 milyar dolar vergi toplanmış. Vatandaş da bunu soruyor. 17 yıldır iktidardasınız ve deprem vergisi alıyorsunuz. Elazığ’da, Malatya’da ve bilinen tüm deprem bölgelerinde can kaybını ve tahribatı önlemek için neler yaptınız diyor. Kızmadan, tehdit etmeden, efendi efendi neler yaptıklarını bu iktidar açıklamak zorunda. Meclisimiz bunu 3 ay önce tartışmak istemişti. Geçen ekim ayında ‘Türkiye’nin depreme hazırlık durumu araştırılsın’ diye meclise bir önerge verilmişti. Bu önerge de AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Türkiye’nin depremlere hazırlık durumunu depremden önce tartışmayalım, depremde tartışmayalım, depremden sonra da tartışmayalım…Biz bunu ne zaman tartışacağız. Ne zaman bu hazırlık durumuyla ilgili fikirlerimizi, görüşlerimizi belirteceğiz. Millet deprem paralarını sorunca iktidar, ‘siyaset yapmayın’ diyor. Bunu soranlara da soruşturma açıyor. Ama bakıyoruz iktidar deprem enkazında dahi siyasi şovu ihmal etmiyor”

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş bakanlarla birlikte katıldığı basın toplantısındaki açıklamalarına da değinen Öztrak, “Bugün bakanların basın toplantısında assolist edasıyla toplantının sonundan depremde alınan önlemlere ilgili konuşuyor. Sayın Kurtulmuş hangi sıfatla bakanların basın toplantısına katılıyor. Hangi sıfatla konuşuyor. Tam bir parti devleti uygulaması. Dert, algıyı yönetmek” şeklinde konuştu.

Gazetecinin sorusu üzerine Öztrak, toplanan 65 Milyar TL’nin kalıcı hale getirilen iletişim vergisi kapsamında toplanan para olduğunu söyledi. Bu paranın nereye harcandığını bilmediklerini söyleyen Öztrak, “Depremle ilgili olarak merkezi yönetim bütçesinden hangi harcamaların yapıldığı konusunda yeterli saydamlık yok. Bu konuda açık seçik bazı bilgilere sahip değiliz. Oysa bu ülkenin en önemli gerçeklerinden biri deprem. Ekonomik kriz geçer, diğer şeyler geçer ama Türkiye’nin en büyük sıkıntısı olan deprem meselesi geçmeyecektir. Bununla ilgili mutlaka önlem almak gerekir. Ama bu konuda hangi önlemler alıyoruz, ne kadar kaynağı biliyoruz, bugüne kadar ne yapıldı bu soruya cevap veren yok. Sorulduğunda da sinirleniyorlar, tehdit ediyorlar” ifadelerini kullandı.