Brüksel’de acı tablo: 34 ölü

28

Belçika'nın başkenti Brüksel, peş peşe yaşanan patlamalarla sarsıldı.

Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 2, metro istasyonunda ise bir patlama yaşandı. 

Brüksel Havalimanı'nda patlamanın biri apronda diğeri, terminal binası içerisinde gerçekleşti.

 

ÜÇ SALDIRIDA 34 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ


Paris zanlısı Abdeslam'ın yakalandığı Molenbeek'te ise AB kurumları yakınlarındaki metro istasyonu hedefteydi. İlk 2 patlamanın 'terör eylemi' olduğu, havalimanında 14, metroda 20 kişinin öldüğünü açıkladı.

Devlet televizyonu VRT, ölü sayısının 34'e yükseldiğini, metrodaki saldırıda 20, havaalanındaki saldırılarda ise 14 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

SAVCI: İNTİHAR SALDIRISI

 

Belçika Federal Savcısı, Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda intihar saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

 

METRODA 3. PATLAMADA 20 KİŞİ ÖLDÜ

 

Belçika Havalimanı'nda yaşanan iki patlamanın ardından, Brüksel'de AB binalarına yakın bir metro istasyonunda da patlama yaşandı. Patlamada 20 kişinin öldüğü, 55 kişinin de yaralandığını bildirildi.

 

UÇUŞLAR DURDURULDU

 

Patlamanın olduğu havalimanında ise tüm uçuşlar durduruldu. Havalimanına giriş çıkışlar tamamen kapatıldı. Havaalanına giden trenler de durduruldu.

 

OTEL HASTANEYE ÇEVRİLDİ

 

Patlamanın ardından havalimanı karşısında bulunan otel, sahra hastanesine çevrildi. Yaralıların tedavisi burada yapılıyor. Havalimanında bulunan yolcular ise güvenlik gerekçesiyle pistlere alındı. 

Patlamanın, Amerikan Havayolları kontuarının yanında gerçekleştiği bildirildi. Afet durumu ilan edilen havalimanına giden hızlı tren seferleri durduruldu.

 

TERÖR ALARMI EN ÜST SEVİYEDE

 

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaptığı açıklamada "terör alarm"ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi. 

 

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATIYOR


Belçika televizyon kanalı RTBF'a konuşan bir görgü tanığı, Sheraton Oteli'nin karşısındaki gidiş terminalinde yaralılar gördüğünü söyledi.

Swissport'ta çalışan bir görgü tanığı da VRT televizyon kanalına "Ara almıştım ve çok büyük bir patlama duydum, hissettim. Buradan gidiş salonunu görebiliyoruz. Çok büyük bir duman yükseldiğini gördüm" dedi.

Görgü tanığı, "Camlar tamamen paramparça oldu. İnsanlar şok olmuş halde dışarı çıktı, hiç iyi görünmüyor" diye konuştu.

 

4 GÜN SONRA PATLAMA


Patlamalar, Paris'te Kasım ayında düzenlenen saldırıların zanlısı Salah Abdeslam'ın Brüksel'de yakalanmasından dört gün sonra yaşandı.

 

BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANI ALARM DURUMUNDAYIZ DEMİŞTİ

 

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, Paris saldırganı Salah Abdeslam'ın yakalanmasından sonra teröristlerin intikam niteliğindeki bir saldırı gerçekleştirebilecekleri ihtimaline karşılık alarm durumunda olduklarını açıklamıştı. Belçika İçişleri Bakanı Jambon "Bir teröristi yakalamak diğerlerini harekete geçirebilir, bunu göz önünde bulunduruyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Fransız polisi, Abdeslam'ı yakalama operasyonun ardından Abdeslam'la bağlantılı bazı kişilerin Belçika'nın başka bölgelerine kaçtığı uyarısı yapmıştı.