ÇAVUŞOĞLU: ”İLİŞKİLER YA DÜZELECEK YA DA TAMAMEN BOZULACAK”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın ziyareti öncesinde kritik açıklamalarda bulundu.

31

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın önümüzdeki perşembe günü Ankara’ya yapacağı ziyareti değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Bizim ABD’den beklentimiz açık ve nettir. Artık biz vaat istemiyoruz, somut adımlar istiyoruz. Kaybolan güvenin tesis edilmesi gereriyor. Kaybolan güvenin nedeni de ABD’dir. İlişkilerimiz çok kritik bir noktada. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. ABD gerekeni yapmazsa bu Menbiç için de geçerlidir ve Fırat’ın doğusu için de geçerlidir”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD güçleri, YPG ile işbirliğini devam ettirmek için bir bahane olarak cepler halindeki DAEŞ’lilara dokunmuyorlar” dedi.

TILLERSON CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’ın Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yanı sıra dışişleri ile istihbarattan yetkililer ile görüştüğünü ancak “somut konulara” pek girilmediğini ifade eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Tillerson’ın perşembe günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan cuma günü ise kendisiyle görüşeceğini belirtti.