CHP İSTANBUL İL KONGRESİNİN ŞİFRELERİ

CHP’de Pazar günü yapılan ve Canan Kaftancıoğlu’nun tek aday ve blok listeyle seçimlerin yapıldığı İstanbul İl Kongresi’nde birçok ilk yaşandı. Geçmişte birbiriyle mücadele eden isimler ilk kez tek listede bir araya geldi. Sonuçta herkes kendince kazançlı çıktı.

1700

Pazar günü İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan İstanbul İl Kongresi’nin şifreleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı.

Her ne kadar kongrenin heyecanının düşüklüğü konusunda herkes hem fikir olsa da, ortaya çıkan sonuçlar en azından İstanbul’da bugün itibariyle herkesin yüzünün gülmesine neden oldu.

DÜZGÜN HABER kurultay öncesi olduğu gibi kurultay sonucunda da İstanbul’un nabzını tuttu ve şu sonuçlara ulaştı.

KILIÇDAROĞLU’NUN ZAFERİ
İl kongresinden aylar önce, hatta ilçe kongreleri başlamadan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da kendisini ziyaret eden hemen herkese İstanbul’da, Canan Kaftancıoğlu ile yola devam edeceğini söyleyerek herkesi ‘tek aday’ konusunda hazırladı.
Bununla da yetinmeyen Kılıçdaroğlu, il kongresine bir hafta kala İstanbul’a giderek, 39 ilçe başkanını topladı ve Kaftancıoğlu ile yola devam edeceğini net bir şekilde ortaya koydu.

Bunu yaparken toplantıda, Kaftancıoğlu’nun hazırlayacağı il yönetimi ve büyük kurultay delege listesinin dışlayıcı değil, herkesi kucaklayacağının da altını kalın çizgilerle çizdi.

Bir gün önce yapılan İzmir kongresini pas geçen Kılıçdaroğlu, İstanbul İl Kongresi’ne bizzat katılarak verdiği talimatların yerine gelip gelmediğini yerinde takip etti.

Sonuçta Kılıçdaroğlu’nun, dediği oldu ve Canan Kaftancıoğlu yeniden il başkanı seçildi.

İl yönetimi ve büyük kurultay delegelerinde ise kucaklayıcı liste öne çıktı.

Kılıçdaroğlu, yaptığı hamlelerle “İstanbul’un patronu benim” mesajını verdi.

İMAMOĞLU DA KAZANDI!
İstanbul’un il kongresinin bir başka kazananı ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu.

İstanbul İl Kongresi’nde Divan Başkanlığı yapmasına ilişkin gelen teklifi kabul etmeyen İmamoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduktan sonra zaman zaman karşı karşıya geldiği ve fikir ayrılığı yaşadığı Canan Kaftancıoğlu noktasında hiç tereddüde düşmeden ilk günden itibaren net tavır aldı.

Kaftancıoğlu’nun yeniden seçilmesi noktasında elinden geleni yaptı.

Rakip çıkmaması gerektiği noktasındaki kararlılığını korudu ve dengeli bir liste yapılması noktasında çaba harcadı.

Öyle ki, kurultay salonunu heyecanlandırmak görevini de üstlenmek İmamoğlu’na kalmıştı.

Sonuçta il yönetimi ve kurultay delegelerinin oluşumunda İmamoğlu’nun elbette ki izi olacaktı.

Görünen o ki, kurultayın Kılıçdaroğlu’ndan sonra en çok kazanını İmamoğlu oldu.

KAFTANCIOĞLU ÖZVERİDE BULUNDU!
İki yıl önce yapılan il kongresinde 7 oy farkla seçimi kazanan Canan Kaftancıoğlu, iki yılın sonunda her ne kadar yarışacak aday temennisinde bulunsa da tek aday olarak sandığa gitmenin onur ve gururunu yaşadı.

Kongrede rakipsiz kalan Kaftancıoğlu, istese varılan mutabakata uymadan, istediği gibi il yönetimi ve büyük kurultay delegelerini yazacak güçte olmasına rağmen büyük bir özveride bulundu.

Kaftancıoğlu, 39 ilçesi ve 600 il delegesi bulunan İstanbul’da her ilçedeki 3,5 delegeye 1 kurultay delegesini paylaştırarak CHP tarihinde bir ilke imza attı.

Bu paylaşım siyasinde İstanbul’da geçmişte kendisine rakip olan Cemal Canpolat başta olmak üzere, kendisine iki yıldır sert muhalefet eden isimlerin bile delege listesine yazılmasının önünü açtı.

Herkese demokrasi dersi verdi ve İstanbul’da büyük uzlaşmanın kapısını araladı.

Kısaca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını partisine getiren il başkanı olarak kongreye giren Kaftancıoğlu, il kongresinde yaptığı kucaklayıcı ve dengeli liste ile parti içindeki yükselişini perçinledi.

İLGEZDİ VE KILIÇ LİSTEDE
İstanbul İl Kongresi öncesi Canan Kaftancıoğlu’na, bayrak açtıkları öne sürülen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın delege listesinde yer almaları dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun etkisiyle de olsa, böylece iki belediye başkanı ile Kaftancıoğlu arasındaki buzlar erimiş oldu. İlgezdi ve Kılıç da bu anlamda kongrenin kazananları hanesinde yer aldı.

KERİMOĞLU GİRMEYEREK KAZANDI!
Kaftancıoğlu’na muhalefet eden Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise kongre delegeliği teklifini ret etti. Kerimoğlu, ödün vermeyen bu duruşu ile kazananlar hanesine adını yazdırmayı başardı ve sergilediği tavırla takdir topladı.

CANPOLAT ADAY OLMADAN KAZANDI!
İstanbul İl Kongresi’nin bir başka kazananı ise iki yıl önce Kaftancıoğlu’na 7 oyla il başkanlığı yarışını kaybeden Cemal Canpolat oldu. Son ana kadar aday olup olmayacağı merak edilen Canpolat, son anda aday olmayacağını ilan etti.

Kaftancıoğlu’nun blok listesinde kurultay delegesi olan Canpolat, son hafta gerçekleştirdiği manevra ile kendisine yakın birçok ismin delege ve il yönetimine girmesini de sağladı.

Öyle ki Canpolat, Kaftancıoğlu’na rakip olsaydı bu kadar adamını yönetime ve delege seçtirmesi imkânsız olabilirdi!

UZLAŞMANIN KİLİDİ TOPRAK
İstanbul İl Kongresi’nin gizli kahramanlarından birisi de Erdoğan Toprak. Yaptığı hamlelerle İstanbul’da uzlaşmanın kilidini açan isim olarak ön plana çıkan Toprak, hamleleriyle hem kendisiyle politika yapanları delege ve il yönetimine taşımayı başardı, hem de İstanbul özelinde ve parti genelinde ‘ağır ağabey’ pozisyonunu korudu.

SALICI ETİKİN OLDU
Kaftancıoğlu’nun kazanmasında etkin rol oynayan ve en çok karlı çıkan isimlerden birisi de partinin iki numaralı koltuğunda oturan Oğuz Kaan Salıcı oldu. Kaftancıoğlu’nun, kazanmasıyla birlikte Salıcı’nın yeni dönemde de partisindeki etkinliğini korumasına banko gözüyle bakılıyor.

Kısaca, CHP İstanbul’da ilk kez denenen ve 3,5 delegeye, 1 kurultay delegesinin verildiği yeni sistem sayesinde İstanbul’da herkes istediğini aldı ve ilk kez herkesin yüzü gülüyor…

KAFTANCIOĞLU: “GENÇLİK ARKAMDA”

İŞTE KAFTANCIOĞLU’NUN BLOK LİSTESİ

KAFTANCIOĞLU GÜVEN TAZELEDİ