CHP ‘İSTANBUL MODELİYLE’ ANADOLU’YA AÇILACAK

Milletvekili çıkaramadığı veya bir milletvekilinin bulunduğu illerde oyunu arttırmak için seferberlik başlatan CHP’de izlenecek strateji belli oldu.

61

CHP’de yerel seçimlerde milletvekilleri, kendi seçim bölgesindeki hemşehrilerinin yoğun olarak bulunduğu İstanbul’un 39 ilçesine dağıtılmıştı. Milletvekilleri tekrarlanan seçim boyunca bir gün bile İstanbul’dan ayrılmayarak kampanya yürütmüştü. Kampanya sonucunda yinelenen seçimde CHP’nin İstanbul’da oyları arttı.

ŞİMDİ O MODEL YAYGINLAŞIYOR
İstanbul’da elde edilen zafer üzerine CHP, ‘İstanbul Modelini’ Türkiye’ye yaymaya karar verdi. Bu yapılırken de, önce CHP’nin oylarının düşük olduğu veya milletvekili çıkaramadığı 24 il hedef seçildi. Buna göre milletvekilleri 24 gruba ayrılarak Anadolu’nun yollarına düştü.

O İLLER HANGİLERİ?
İstanbul Modelini Anadolu’ya taşımak için CHP milletvekilleri eylül ayı boyunca, Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Çorum, Düzce, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Nevşehir, Osmaniye, Rize, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak ve Yozgat olmak üzere 24 ile ziyaretler yapmıştı. Ziyaretlerin ışığında milletvekilleri görüş ve önerilerini rapor haline getirerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sundular.

KILIÇDAROĞLU SERT ÇIKTI
Ancak hazırlanan raporlar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tatmin etmedi. Abant Kampı’ndan raporların yetersizliğinden yakınan Kılıçdaroğlu, kanaat önderleri ve CHP’ye oy vermeyen kesimlere yönelik çalışmaların bu illerde yoğunlaştırılmasını istedi. Bunun üzerine milletvekillerine Anadolu’nun yolları yeniden görüldü.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre CHP’nin oyunu artırma potansiyelinin yüksek olduğu belirlenen söz konusu 24 ile görevli milletvekilleri düzenli olarak ziyaretlerde bulunmaya devam edecek. 31 Mart ile 23 Haziran tarihleri arasında CHP milletvekillerinin İstanbul’da vatandaşla bire bir temas kurarak gerçekleştirdiği kampanyada olduğu gibi 24 ilde de vekillerin vatandaşlarla bire bir iletişim kuracağı ifade edildi.

KILIÇDAROĞLU DA GİDECEK
Milletvekillerinin İstanbul modeliyle özel strateji izleyeceği illere yönelik CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ziyaretler yapacak. Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelere gerçekleştirdiği teşekkür ziyaretlerinin tamamlanmasının ardından bir yıl sürecek özel takvimin oluşturulacağı kaydedildi.

ÖZEL STRATEJİ
CHP’nin söz konusu 24 ile ilişkin izleyeceği özel strateji hakkında bilgi veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Milletvekillerimiz belirlediğimiz 24 ili sürekli ziyaret ederek, gerek illerde tespit ettiğimiz sorunlara yönelik soru önergeleri vererek, gerekse Meclis kürsüden konuşarak gündemde tutacağız. Herhangi bir ilde yaşanan bir soruna ilişkin bir genel başkan yardımcımızın yapabileceği bir şey varsa, örneğin bir davaya hukuki destek vermek ya da bir çevre sorunu konusunda destekte bulunarak söz konusu 24 ilde CHP kendini hissettirecek” değerlendirmesini yaptı.

CHP’DE PROGRAM DEĞİŞİKLİĞİNİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

EZBER BOZAN ÇIKIŞLAR