CHP İSTANBUL’DA ‘DEVAM’ KARARI İÇİN BİR ADIM KALDI

CHP’de İstanbul İl ve İlçe Kongreleri’nin durdurulmasına neden olan krizin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla İstanbul’a giden Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün 10 saatlik görüşme trafiği sonunda aşılmasında sona yaklaşıldı.

371

Cumartesi günü CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl ve Genel Sekreter Kamil Oktay Sındır imzasıyla İstanbul İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderilen sürpriz genelgeyle kongre süreçlerinin durdurulmasının ardından sürecin nasıl sonuçlanacağı konusunda günlerdir süren krizde sona gelindi.

KILIÇDAROĞLU BİNGÖL’Ü İSTENBUL’A YOLLADI
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da kongreler sürecinin durdurulmasına neden olan şikayetlerin giderilmesi için Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ü apar topar İstanbul’a yolladı. Bingöl, İstanbul’da başta CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat olmak üzere il yöneticileri ve sorunun muhatapları ilçe başkanlarıyla yaklaşık 10 saat süren bir görüşme yaptı.

TEDBİR KARARLARI ÖNCE KALKTI
Bingöl, İstanbul’a ulaşır ulaşmaz CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan ilk geri adım geldi. İstanbul İl Disiplin Kurulu, Kadıköy İlçe Başkanı ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri hakkındaki tedbirli olarak disiplin kuruluna sevk kararlarındaki tedbir kararının kaldırıldığını muhataplarına tebliğ etti.

MAHALLE KRİZİNDE SONA GELİNDİ
Gece geç saatlere kadar süren görüşmeler sonunda, İstanbul’da krizi neden Kadıköy başta olmak üzere bazı ilçelerdeki seçimlere yönelik İstanbul İl Başkanlığı’nın aldığı kararlardan geri adım atılması konusunda mutabakata varıldı. Bahçelievler’de il ile ilçe arasında yaşanan krizin ise YSK’nın verdiği karar doğrultusunda çözülmesi konusunda da anlaşmaya varıldığı öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU YEŞİL IŞIK YAKTI
Tekin Bingöl, İstanbul’daki 10 saatlik mesainin ardından yaptığı görüşmeler hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdi. Kılıçdaroğlu’nun, “Demokratik yarışa gölge düşürecek hiçbir sorun istemiyorum. En ufak haksızlığa meydan vermeyin. Şikayetlerin tamamı giderildiği takdirde süreci başlatabiliriz” dediği öğrenildi.

GENEL MERKEZ O YAZILARI BEKLİYOR
İstanbul’da Tekin Bingöl’ün temasları sonucunda Genel Merkez ile İl Başkanlığı arasında varılan mutabakat doğrultusunda, İstanbul İl Başkanlığı’nın bazı ilçelerin mahallelerinde yaşanan sorunlara ilişkin alacağı kararların Genel Merkez’e ulaşması bekleniyor.

DEVAM GENELGESİ O YAZILARA BAĞLI
İstanbul İl Başkanlığı’nın göndereceği yazıların ardından, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayı alınarak, cumartesi günü alınan il ve ilçe kongrelerinin, kaldığı yerden devam etmesine yönelik yeni bir genelgenin yayınlanması bekleniyor.

CHP İSTANBUL’DA İLK DÜĞÜM ÇÖZÜLDÜ