CHP-İYİ PARTİ UZLAŞTI! KİM NEREDE ADAY ÇIKARMAYACAK?

CHP ve İyi Parti yerel seçimlerde ittifakta uzlaştı. Peki kim hangi ilde aday çıkarmayacak?

627

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener CHP Genel Merkezi’nde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile saat 20.00’de buluştu.

Görüşmede iki lider, CHP ve İYİ Parti’nin nerelerde ittifak yapacağına son noktayı koydu.

CHP ve İYİ Parti ittifak hususunda anlaştı. İstanbul, Ankara ve İzmir adayının CHP’li olacağı belirtiliyor. İki partinin lideri CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşme sonrası ortak açıklama yaptılar.

Görüşme öncesi CHP ve İYİ Parti’nin uzlaşıya vardığı öğrenildi.

Gelen ilk bilgilere göre İstanbul, Ankara ve İzmir, Adana ve Antalya’da CHP adayı desteklenecek. Kayseri, Konya, Kocaeli, Samsun, Gaziantep Kahramanmaraş, Denizli, Balıkesir, Trabzon, Samsun ve Erzurum ise İYİ Parti’de olacak.

Denizli, Balıkesir Trabzon, Samsun ve Erzurum’da ise CHP aday çıkarmayacak ve İYİ Parti’nin adaylarına destek verecek.

Balıkesir’de İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi kararı sonrası CHP, Balıkesir’de Ahmet Akın’ın adaylığını geri çekecek.

ORTAK AÇIKLAMA

İki lider görüşme sonrası açıklama yaptı. Açıklamada işbirliğinin nasıl gerçekleşeceği konusunda net bir açıklama yapılmazken “Güzel bir anlaşma” olduğu ifade edildi.

“HAYIRLI BİR BAŞLANGICI YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ”

Akşener, yaptığı açıklamada “İşbirliği ve güç birliği yapmak üzere İYİ Parti ve CHP heyetleri anlaştılar. Ülkemize hayırlar uğurlar getirsin inşallah. Ülkemizdeki bu umutsuz havanın dağılmasına sebep olur inşallah. Hayırlı bir başlangıcı yaptığımızı düşünüyoruz. Aday olacak olmuş olan bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“YEREL YÖNETİMLERDEN BAŞLAYARAK DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİREREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Kılıçdaroğlu ise yaptığı açıklamasında “Arkadaşlar yoğun bir mesai harcadılar. İşbirliği yapmanın zorluklarını tahmin edersiniz ama bizim gündemimizde her zaman olduğu gibi yine Türkiye var. Türkiye’nin demokrasisi var. İnsanların bizden beklentileri var. Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması lazım. Özel kişisel angajmanlara girmeden Türkiye’yi düşünerek vatandaşlarımızı düşünerek onların umutlarını büyüterek yolumuza devam ettik. Güzel bir çalışma oldu. Yerel seçimler bizim için çok önemli, Türkiye için çok önemli. Bir kış ortamındayız. Bir kış ortamındayız. İnşallah baharda Türkiye’de baharı yakalayacak. Huzur içinde umut içinde güzel bir Türkiye’yi yerel yönetimlerden başlayarak demokrasiyi güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Güzel şeyler olacak demiştik. Biz kendimizi Türkiye’ye adamış olan iki genel başkanız. Bireysel hiçbir beklentimiz çıkarımız yok. Bütün mesele çocuklarımız daha güzel bir Türkiye’de yaşasınlar. Daha güzel okullara gitsinler. İşsizliğin olmadığı yoksulluğun olmadığı bir Türkiye yerelden başlayarak inşa etmek istiyoruz. ” ifadesini kullandı.

MERSİN DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLDÜ

Liderler zirvesinde Mersin’de iki partinin kendi adayıyla yarışa girmesi konusunda da mutabakata varıldı.

CHP-İYİ PARTİ İTTİFAKININ ADAYLARI KİMLER OLACAK?

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER’İN GÖRÜŞME SAATİ BELLİ OLDU

CHP VE İYİ PARTİ İTTİFAK GÖRÜŞMELERİNDE FLAŞ GELİŞME!

VE KRİZİ ÇÖZMEK İÇİN LİDERLER DEVREDE