CHP İZMİR BÜYÜKŞEHİR ADAYI BU KAREDE Mİ?

CHP’de 31 Mart yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir belediye başkan adaylığına kimin aday gösterileceği konusundaki belirsizliğin 16 Ocak Çarşamba günü sona ermesi bekleniyor.

1175

Yerel seçim hazırlıklarına artık nokta koymak isteyen CHP’de İzmir Büyükşehir belediye başkanlığı düğümü bir türlü çözülemiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İl Başkanı Deniz Yücel ile yaptığı görüşmenin ardından dün de kurmaylarıyla bir araya geldi.

8 SAAT SÜREN ZİRVE
Saat 16:00’da CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı’nın katıldığı aday belirleme zirvesi gece yarısına kadar sürdü. İzmir büyükşehir adayının da ilk kez masaya yatırıldığı toplantının ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur

ÖNCE İKİ İSİM KALDI İDDİASI
Kritik zirvenin ardından önce kulislere, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, mevcut milletvekillerinin adaylığına sıcak bakmadığı bu yüzden aday sayısını ikiye kadar düşürdüğü öne sürüldü. Hatta Kılıçdaroğlu’nun, İzmir Büyükşehir adaylığı konusunda Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ile Seferihisar Belediye Belediye Başkanı Tunç Soyer arasında gidip geldiği kulislere yayıldı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer

TUNÇ SOYER DAHA YAKIN
Bugün öğlen saatlerinde ise Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in büyükşehir adaylığına bir adım daha yakın olduğu Ankara kulislerinden yüksek sesle dillendirilmeye başlandı.

İzmir Çiğli Eski İlçe Başkanı Utku Gümrükçü

HEPSİ BİZİM ADAYIMIZ
Öyle ki İzmir Çiğli Eski İlçe Başkanı Utku Gümrükçü, tüm adayların fotoğraflarını “Hepsi Bizim Adayımız!” parolasıyla sosyal medya hesaplarından paylaşarak, “Partimiz, kıymetli aday adaylarımızdan birini kamuoyuyla paylaşacak… Partimizin adayı hangi yoldaşımız olursa olsun tüm Cumhuriyetçiler onun etrafında kenetlenecek… Cumhuriyet kazanacak! İzmir kazanacak” paylaşımında bile bulundu.

YOKSA ADAY O KAREDE DEĞİL Mİ?
Gümrükçü’nün paylaşımının ardından herkes fotoğraf karesindeki isimlerden hangisinin aday olacağının peşine düşmeye başladı.

Ancak kulislere akşam saatlerinde bomba bir iddia daha düştü.

CHP Genel Merkezi’nin açıklamayı düşündüğü İzmir Büyükşehir adayının Utku Gümrükçü’nün paylaştığı fotoğrafta yer almadığı öne sürüldü.

Peki, bu büyükşehir adayı kim? Ya da kimler?

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla

OLGUN ATİLLA BOMBASI
DÜZGÜN HABER’e ulaşan son iddiaya göre, İzmir’deki aday enflasyonundan rahatsız olan CHP Yönetiminin, büyükşehir adaylığı için ismi geçmeyen genç bir ilçe belediye başkanını aday yapabileceği ifade ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da destek verebileceği bu sürpriz ismin Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla olabileceği ifade ediliyor.

SÜRPRİZ İKİ İSİM DAHA GÜNDEMDE
CHP Kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun İzmir konusunda son dakika sürprizi yapabileceği ifade ediliyor. Büyükşehir için ismi yıpratılmamış, adaylık başvurusunda bulunmamış, şu anda önemli bir kurumda üst düzey yönetici olarak görev yapan, geçmişte milletvekilliği yapmış bu ismi aday yaparak Kılıçdaroğlu’nun büyük bir sürprize imza atabileceği ifade ediliyor.

CHP Lideri’nin, bu süre içerisinde aday olmayacağını ilan eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir görüşme yapması bekleniyor.

KOCAOĞLU DEVAM EDER Mİ?
Kulislerde bir türlü çözülemeyen İzmir büyükşehir konusunda zayıf da olsa Aziz Kocaoğlu ile yola devam kararı çıkabileceği olasılığı üzerinde de duruluyor. Ancak dediğimiz gibi bu en zayıf seçenek olarak şu anda son 48 saate girilirken masada tutuluyor.

AÇIKLAMA ERTELENEBİLİR Mİ?
İzmir konusuda bir günde üretilen senaryolardan sadece bir kaçını buraya yazdık. Ankara ve İzmir’de son 48 saat içerisinde yaşanan zirveleri ve kulisleri yazmaya kalksak buraya sığmazdı. Ancak görünen o ki, son viraja girilirken İzmir konusunda daha onlarca senaryo gündemde duracak.

Hatta Genel Merkez’in yaşadığı tereddüt yüzünden İzmir Büyükşehir adayının açıklanmasının bir sonraki Parti Meclisi’nin gündemine bırakılabileceği de ifade ediliyor.

VE CHP’DE İSTANBUL KARTI AÇILDI

KILIÇDAROĞLU’DAN ADAY BELİRLEME ZİRVESİ

KILIÇDAROĞLU’NDAN İSTANBUL VE İZMİR ÇIKIŞI

VE KILIÇDAROĞLU İZMİR MESAİSİNE BAŞLADI