CHP PM’DE KILIÇDAROĞLU’NDAN ŞOK ÇIKIŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında yapılan ve 212 belediye başkan adayının belirlendiği Parti Meclisi toplantısına Mansur Yavaş’ın açıklamaları ve İYİ Parti ile yürütülen ittifak görüşmeleri damga vurdu. Bazı üyelerin ittifak görüşmelerine ilişkin bilgi verilmesine ilişkin talebine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şok bir yanıt verdi.

517

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında dün yapılan ve yaklaşık 4 saat süren Parti Meclisi toplantısında aday adaylarından çok İYİ Parti ile yürütülen ittifak görüşmeleri ve Ankara Büyükşehir adaylığı için ismi geçen Mansur Yavaş’ın Gazeteci Saygı Öztürk’e yaptığı açıklamalar damga vurdu.

YETKİYE GEREK YOKTU
DÜZGÜN HABER’in CHP kulislerinden edindiği bilgiye göre, PM toplantısı başlar başlamaz yaklaşık bir saat boyunca son yapılan PM’de MYK’ya verilen adayların merkez yoklamasıyla belirlenmesi ve eğilim yoklaması yapılmasına ilişkin yetki konusu tartışıldı.

PM üyesi Gökhan Günaydın, parti tüzüğü, yönetmelikler ve geçmişteki uygulamaları tek tek örnek göstererek, “MYK, PM’den bu yetkiyi almadan da istediği yerde eğilim yoklaması yapabilirdi. Buna gerek yoktu” tezinde ısrar etti.

Kılıçdaroğlu’nun kurmayları ise yetkinin gerekliliği konusunda ısrarcı oldularsa da sonuçta Günaydın’ın dediğine gelindi ve yetki alınmadan da eğilim yoklaması yapılabileceği noktasında genel bir mutabakatın oluştuğu öğrenildi.

OKAY MANSUR YAVAŞ’IN SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ
Edinilen bilgiye göre toplantıda en hararetli çıkışlardan birisi ise PM Üyesi Hakkı Süha Okay’dan geldi. Aslında PM toplantısında konuşmaya niyetinin olmadığını vurgulayan Okay, “Ancak sabah Saygı Öztürk’ün Mansur Yavaş ile yaptığı konuşmayı okuyunca, bu konuşmayı yapmaya kendimi mecbur hissettim” diyerek sözlerine başlıyor.

“O AÇIKLAMA ŞIK OLMAMIŞTIR”
Yavaş’ın,”Hedef ben miyim, Sayın Kılıçdaroğlu mu anlamış değilim. İkimizin de seçimi kaybetmemizi isteyen bazı çevreler var. ‘Kılıçdaroğlu seçimi kaybetsin de gitsin’ diye bakanlar var… Bazılarının Sayın Kılıçdaroğlu’na karşı mücadeleyi benim üzerimden yapacağını düşünüyorum” şeklindeki sözlerini hatırlatan Okay, “Yavaş’ın bu açıklaması şık olmamıştır. Daha partiye katılmadan, parti içini karıştıracak bu tür açıklamalar doğru değildir” sözleriyle karşı çıktı.

MATEMATİKSEL SONUÇ VERMEZ
Okay, sadece Yavaş’ı eleştirmekle de kalmadı. İYİ Parti ile yürütülen ittifaklar konusunda da düşüncelerini dile getirdi. Prensipte ittifaklara karşı olmamakla birlikte, geçmişte başta DSP olmak üzere yapılan ittifakların sonuçlarına ilişkin matematiksel bazı verileri de paylaşarak, “Sonuçta her ittifak istenilen, arzu edilen matematiksel sonucu vermiyor. Tavanda yapılacak ittifak yerine tabanda, seçmende ittifakı sağlayacak adaylarla seçime girmek en doğrusu olur” görüşünü dile getirdi.

İTTİFAK KONUSUNDA BİLGİ VERİLSİN
Toplantıda söz alan bazı üyelerin İYİ Parti ile yürütülen ittifaklar konusunda kendilerine bilgi verilmesini talep edince CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan beklenmedik bir yanıt aldılar.

HEMEN SON DAKİKA OLARAK İZLERİZ
PM üyelerinden gelen ittifak görüşmeleri hakkında bilgi verilmesine ilişkin taleplere sinirlenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Arkadaşlar burada daha listeyi açıklamadan aşağıda televizyonlarda son dakika olarak izliyoruz. Burada ittifak hakkında size bilgi versem iki dakika sonra televizyonlar son dakika olarak geçerler. Kaldı ki, biz ittifak görüşmelerinin yapıldığı yerlerle ilgili buraya bir şey getirmedik. İttifak görüşmeleri tamamlandığında zaten gerekli bilgilendirme burada yapılacaktır” bilgisini paylaştı.

CHP’DE O İLÇEDE EĞİLİM YOKLAMASI KARARI ALINDI

İŞTE CHP’NİN ADAYLARININ TAM LİSTESİ

CHP’Lİ TORUN 212 ADAYI NASIL SEÇTİKLERİNİ AÇIKLADI