CHP TÜZÜĞÜNDE İTTİFAK BOMBASI

CHP’nin Tüzük Kurultayı’nda 'Seçimde ittifak' son dakika düzenlemesiyle tüzüğe girdi.

398

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine toplanan ve iki gün süren CHP 19. Olağanüstü Kurultayı’nda partinin yeni tüzüğü kabul edildi.

HABERTÜRK’ten Düzgün KARADAŞ’ın haberine göre, Mevcut tüzükteki birçok düzenlemenin yönetmeliklere bırakıldığı, çelişkili hükümlerin ayıklandığı yeni tüzükle, 2019 seçimlerine yönelik kritik bir de düzenleme yapıldı.

İTTİFAK RÖTUŞU
Kurultayda en çok tartışma yaratan, milletvekili adaylarının saptanmasına ilişkin 52. maddede kabul edilen önergeyle, olası ittifaklarda genel merkezin elini güçlendirmek için düzenleme yapıldı. Mevcut tüzükteki, “TBMM üyeliği için adayların belirlenmesinde yöntemler, önseçim, aday yoklaması ve merkez yoklamasıdır. Önseçim ve aday yoklaması, öncelikli yöntemlerdir” ifadesi korundu. Buna göre, CHP’nin milletvekili adaylarının yüzde 85’i ön seçimle, yüzde 15’i PM tarafından belirlenecek.

KOTAYA ESNEKLİK
52. maddenin 4. fıkrasında önergeyle yapılan son dakika düzenlemesiyle, siyasi ittifak ihtiyacının ortaya çıkması halinde Parti Meclisi’ne yüzde 15 kotasına bağlı olmadan aday saptama hakkı tanındı.

GENÇLERE PİYANGO
Yeni tüzüğün kazananı ise gençler oldu. Yeni tüzükle, gençlik kotası yüzde 10’dan 20’ye çıkartılırken, gençlik kollarına üyelik için yaş sınırı 30 olarak korundu.

ÖRGÜT KAZANDI
Yeni tüzükte, il ve ilçe başkanlarının yetkileri artırılırken, milletvekili ve belediye başkan adaylarının belirlenmesinde örgütlerin görüşünün alınması da tüzük kriteri haline getirildi.
Belediye başkanı adaylarının belirlenmesi yöntemleri arasına ön seçim de eklendi.

İMZA KRİTERİ
PM’de çarşaf liste yönteminde yaşanan aday enflasyonuna karşı ise yeni tüzük uyarınca PM adaylığı için en az 10 kurultay delegesinin ya da genel başkanın yazılı önerisi gerekecek.

ETİK KURULU
Yeni tüzükle, parti örgütünün ve partililerin, tüzük ve programda belirlenen ilkeler, amaçlar, politikalar ve siyasal yaşam anlayışı doğrultusunda görev yapmalarını sağlamak amacıyla Etik Kurulu oluşturulması da kararlaştırıldı. Genel başkana bağlı olarak çalışacak Etik Kurul’un, Yüksek Disiplin Kurulu’ndan önce parti içindeki uyuşmazlık ve disiplinsizlikleri görüşerek iş yükünü azaltması öngörülüyor.

CHP’DE ’ÜYELİK’ MADDESİ NASIL DÜZELENDİ?

CHP KURULTAYINA DAMGA VURAN SÖZLER

CHP’DE ÖN SEÇİM İSYANI!

CHP’DE FLAŞ GELİŞME! AZ ÖNCE KABUL EDİLDİ!