CHP’DE ‘CANKURTARAN’ İSYANI

CHP’de Gürsel Tekin’in ardından bu kez; CHP Eski Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın aday belirleme sürecine isyan etti.

783

Aday belirleme sürecinde ismi Beşiktaş ve Şişli belediye başkanlıkları için geçen Cankurtaran yazılı bir açıklama yaparak; şu eleştirileri dile getirdi:

BEKLENEN DURUM: Tüm partilerde olduğu gibi CHP’de de bir aday belirleme süreci yaşandı. Bu süreçte özellikle kadın adayların atanması beklenen ilçelerde diğer kadın aday adayı arkadaşlarımın ve benim adımın geçmesi de elbette normal ve beklenen bir durumdur.

VAHİMDİR: Bu süreç sonunda 39 ilçeden sadece 1 ilçede kadın adayın olduğunu görüyoruz. Ne vahimdir ki CHP’de olan ilçelerde bir tek kadın aday ataması dahi yapılmamıştır.

UTANÇ KİME AİT: Bu noktada Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir televizyon kanalında ‘Kadınlar erkek adayların ismini öneriyor, kadın istemiyor ‘ şeklindeki açıklamasını çok vahim buluyorum. İstanbul’da kadın olarak danışacağı tek kişi İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu olmuştur. O halde 38 ilçede erkek aday olmasının utancının kime ait olduğunu kamuoyunun takdirine sunuyorum. Buradan çıkan açık ve net sonuç Sayın Kaftancıoğlu’nun kadınların ve emeğin arkasında durmamasıdır.

KATKI SUNMADI: Ama geldiğimiz noktada kadın adayların olmadığını görmem ilk kez bir açıklama yapma ihtiyacını doğurmuştur. Sayın Genel Başkanla görüşmelerimde edindiğim izlenimler sonucu şunu çok açıkça ifade edebilirim ki; İstanbul’un kadın İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu kadın aday atama ve doğru yerlerde doğru adayları gösterme konusunda doğru katkılar sunmadığı gibi bazı kadın aday atanacak ilçelere de ısrarla erkek aday ismi sunmuş ve MYK-PM seviyesinde kulisler de buna göre yapılmıştır.

PARTİ YÖNETİMİ DE SORUMLU: Ne acıdır ki yeterli itiraz ve kadınların sesi olma konusunda kadın MYK ve PM üyelerimiz de başarılı olamamıştır. Ne yapalım bize isimler geldi biz de onayladık, itiraz önergesi, teklifi hazırlayacak fırsat verilmedi” gibi açıklamaların cılız ve tatmin edici olmadığını ısrarla ifade eder, bu seçimlerde İstanbul’dan kadın Belediye Başkanı adayı sayısındaki yoksunluğun sorumluluğunun başta kadın PM, vekil ve MYK üyesi olan tüm arkadaşlarda olduğunu söyleyebilirim.

LOBİLERİN KURBANI OLDU: Kadın aday adayları maalesef partideki ekipleşmenin ve farklı lobilerin baskılarına kurban gitmiştir. Onun bunun adamı, şu lobinin temsilcisi şeklindeki atamalar net olarak görülmektedir. Süreç bu şekilde devam ederken hiçbir Kadın Kolları başkan ve yönetimlerinin, Kadın vekil ve Parti Meclisi üyesi arkadaşlarımızın güçlü itiraz seslerini duyamamanın da şaşkınlığı ve üzüntüsü içerisindeyim.

UTANÇ DUYULACAK DURUM: Bugün CHP’nin kadın aday göstermemesine sadece birkaç kadın sivil toplum örgütünün itiraz ve eleştirisi olurken Parti bünyesinde hiç kimsenin güçlü bir şekilde dile getirmemesi sadece üzüntü değil aynı zamanda utanç duyulacak bir durumdur.

NASIL BU HALE GELDİ?: Partimizin ve Cumhuriyetimizin kurucu iradesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınını her zaman el üstünde tutmuştur. Seçme ve seçilme hakkını bir çok ülkeden önce Türk kadınlara tanımıştır. Şimdi tüm samimiyetimle soruyorum: Bu hakkın verilişinin yıldönümünde hangi yüzle Atatürk’ü anacağız? Seçme ve seçilme hakkı seneler öncesinden tanınan kadınlar olarak, seçilme hakkı elinden alınan kadınlar haline geldik, getirildik. Ben, PM Üyesi ve MYK Üyesi olarak görev aldığım zamanlarda “kadın” olarak Doğu’da ve Batı’da gitmediğim il kalmadığında, İstanbul’da adını, sanını duymadığımız; duymaya başladığımızda da sadece şaibeleriyle tanımak zorunda kaldığımız adaylara oy vermek içimi çok acıtacak.

GEREĞİNİ YAPMALILAR: Bundan sonra CHP yönetimlerinde ne zaman emek, dürüstlük, çalışmak, kadın kelimelerini duysam manidar bir şekilde gülümseyeceğim sanırım. Umudum odur ki; özellikle kadın parti yöneticileri, benim gibi bu konuda eleştirilerini sunanlara sadece gülümsemeyle yetinmeden, bu durum karşısında nasıl tavır alınması gerekiyor ise öyle tavır almalı ve onurlu bir şekilde gereğini yapmalıdırlar.

ÇALIŞMAYA DEVAM: Ben her şeye rağmen ve herkese rağmen Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir Üyesi olarak aydınlık ve laik yarınlara olan inancımla çalışmaya devam edeceğim.

CHP’DE GÜRSEL TEKİN İSYANI!

 

CHP YÖNETİMİ GÜRSEL TEKİN’İN İSYANINI ‘DUYGUSAL’ BULDU