CHP’DE DEVRİM GİBİ DEĞİŞİKLİK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında Parti Meclisi (PM) 14 Kasım Perşembe günü toplanıyor. Toplantıda çok kritik iki yönetmelik değişikliği yapılacak.

3318

Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında Genel Merkez’de saat 12:00’de başlayacak toplantıya, geçtiğimiz günlerde tahliye olan PM Üyesi Eren Erdem 489 günlük aranın ardından ilk kez katılacak.

Düzgün Haberin edindiği bilgiye göre kritik toplantıda, Bilim Kültür Sanat Platformu Yönetmeliği ile Parti İçi Eğitim Yönetmeliği değişiklikleri masaya yatırılacak ve karara bağlanacak.

Kritik toplantıda, Bilim Kültür Sanat Platformu Yönetmeliği ile Parti İçi Eğitim Yönetmeliği değişiklikleri masaya yatırılacak ve karara bağlanacak.

Parti İçi Eğitim Yönetmeliğiyle devrim niteliğinde değişikliğe gidilecek. Yeni yönetmelikle getirilen bazı yenilikler şöyle:

ÜYELİK İÇİN EĞİTİM ŞART
Temel Siyasi Eğitimi programını tamamlamayanlar yeni üye olarak kaydedilmezler. Üyelik başvurusunda bulunanların temel siyasi eğitimleri, il başkanlığının ilk talebinden itibaren bir ay içerisinde gerçekleştirilir.

MYK’NIN KAYDETTİĞİ ÜYEYE DE ZORUNLU
MYK tarafından üyeliğe kabul edilenler, üyeliğe kabul edildikleri tarihten sonra yapılan ilk genel veya yerel seçimden sonraki üç ay içerisinde bu eğitimi almak zorundadır.

YÜKSELMEK İÇİN DE EĞİTİM ŞART
Parti içi eğitime katılma ve eğitimden yararlanma partide yükselmenin temel koşuludur. Parti içi eğitim programlarına katılım belgelendirilir ve üyenin üyelik bilgisine işlenir.

ADAYLIK İÇİN DE EĞİTİM ŞART
Partide herhangi bir göreve aday olabilmek için Üyelerin Temel Siyasi Eğitimi alınması zorunludur.

Ancak MYK’nın uygun görmesi halinde bu eğitimi almadan seçilen görevliler seçildikten sonraki üç ay içerisinde bu eğitimi almak zorundadırlar.

Bu hüküm, iş bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden önce partide yöneticilik görevi yapmış olanlara uygulanmaz.

SEÇİMDEN ÖNCE EĞİTİM VERİLECEK
Yerel ve genel seçimlerden önce, partinin seçim bildirgesi, seçim stratejileri ve sandık görevlilerinin yetki ve sorumlulukları konusunda il ve ilçe örgütlerinde kapsamlı eğitim programları düzenlenir. Bu eğitim programları parti eğitmenleri tarafından Parti Okulu’nun belirleyeceği standartlara göre gerçekleştirilir.

PM toplantısında, Bilim Kültür Sanat Platformu yönetmelik değişikliği ile MYK’dan gelen bazı kişilere ilişkin bağışlanma talepleri de oylanacak.

CHP’Lİ SALICI’DAN KRİTİK UYARI