CHP’DE DÖRT KOLTUK ATEŞTEN GÖMLEK

Mayıs 2010’dan bu yana 8 MYK ile çalışan Kemal Kılıçdaroğlu, olağan kurultay sonrası 9’uncu A Takımı’nı oluşturmak için PM’den yetki aldı. Gözler CHP’de sürekli değiştiği için ‘ateşen gömlek’ olarak görülen dört koltuğa çevrilmiş durumda.

428

Hemen her MYK değişikliğinde ‘“genel sekreter,” “dış ilişkiler,” “halkla ilişkiler ve “örgüt”ten sorumlu genel başkan yardımcılarını yenilediği için CHP’de o koltuklar “Ateşten gömlek” olarak görülüyor.

CHP Kurultayı’nın ardından gözler, Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerine çevrildi.

Kurultay sonrası ilk Parti Meclisi (PM) toplantısını yapan Kılıçdaroğlu, MYK’nın yapısında değişiklik yapmak ve bazı yeni koltukları 12’inci kattaki salona koydurmak için tam yetki aldı.

CHP’de, gözler özellikle ‘ateşten gömlek’ olarak görülen özellikle o koltuklara yoğunlaşmış durumda. Çünkü Kılıçdaroğlu’nun özellikle bu koltuklarda değişikliğe gittiği görülüyor.

1-GENEL SEKRETERLİK KOLTUĞU
Kılıçdaroğlu, Mayıs 2010’da ilk genel başkan olduğunda, genel sekreterlik koltuğuna Önder Sav oturdu. 3 Kasım 2010 tarihinde Sav’ı yönetimden uzaklaştıran Kılıçdaroğlu, genel sekreterlik koltuğunu Süheyl Batum’a emanet etti. 1 ay sonra bu kez Bihlun Tamaylıgil, genel sekreter oldu. Tamaylıgil’in ardından bu kez genel sekreterlik koltuğuna Gürsel Tekin oturdu. Tekin’in bir önceki kurultayda yeterli oyu alamayarak liste dışı kalmasının ardından bu kez genel sekreterlik koltuğuna sürpriz yaparak Kamil Oktay Sındır’ı oturttu. Son kurultaydan önce Sındır’ı anahtar listesine almayarak genel sekreterlik koltuğunu boşalttı. Şimdi kimin atayacağı merakla bekleniyor.

2-ÖRGÜTTE BİNGÖL REKOR KIRDI
Partide “2 numara”’ olarak nitelendirilen örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı koltuğu da CHP’de “ateşten gömlek” olarak görülen görevlerden. Kılıçdaroğlu, ilk genel başkan olduğunda “güçlü genel sekreterlik” modeli nedeniyle örgütlerin patronu Önder Sav’dı. Sav ile yolları ayırdıktan sonra Kılıçdaroğlu, koltuğu önce Gürsel Tekin’e, 2011 yılında Nihat Matkap’a emanet etti. 2012’deki kurultayın ardından ise makam Adnan Keskin’in oldu. 8 Mayıs 2014’teki MYK değişikliğinde ise bu kez örgütlerin başına Tekin Bingöl geçti. 2016 yılında yapılan 35’inci Kurultay’ın ardından da Bingöl, örgütlerin patronluğunu üstlendi. Kılıçdaroğlu, döneminde en uzun süreli iki numaralı koltuğun başında kalan Bingöl’ün şimdi yeniden bu göreve atanması sürpriz olarak yorumlanıyor.

3-DIŞİŞLERİ  SÜREKLİ DEĞİŞTİ
CHP’de sürekli değişen koltukların 3’üncüsü de dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcılığı. 2010 yılındaki ilk MYK’sında Haluk Koç’u dış politikadan sorumlu yapan Kılıçdaroğlu, ardından sırayla Oğuz Oyan, Osman Korutürk, Faruk Loğoğlu ve Murat Özçelik’e, ardından vekaleten Faik Öztrak bu görevi yürüttü. 2016 kurultayının ardından Öztürk Yılmaz, dış ilişkilerde sorumlu oldu. Şimdi Yımaz devam mı edecek? Yoksa dış ilişkiler koltuğuna Ünal Çeviköz mü oturacak?

4-HALKLA İLİŞKİLER DE ATEŞTEN GÖMLEK
Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı döneminde hemen her MYK’da değiştirdiği koltukların arasında Halkla İlişkiler de yer alıyor. 2010 yılında Mehmet Ali Özpolat’ın oturduğu halkla ilişkilere, 2011 yılında Ayten Kayalıoğlu, 2014 yılındaki kurultayın ardından 34’üncü kurultayda Gülseren Onanç, 8 Mayıs 2014 tarihindeki MYK değişikliğinin ardından Emel Yıldırım oturdu. 5 Eylül 2014 olağanüstü kurultayın ardından Mehmet Bekaroğlu’nun oturduğu halkla ilişkiler birimi, 2016 yılında yapılan 35’inci Kurultay’ın ardından Yasemin Önay Cankurtaran oturdu. Son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun anahtar listede olmayınca Cankurtaran’ın koltuğu boş kaldı. Halkla ilişkilerin yapısının değiştirilmesi de gündemde. Bakalım bu kez bu koltuğa kim oturacak.

PM’DEN MYK DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN TAM YETKİ

KILIÇDAROĞLU İŞARETİ VERDİ