CHP’DE KRİTİK PAZARTESİ

24 Haziran seçimlerinin ardından olağanüstü kurultay tartışmasının yaşandığı CHP’de, imza toplama girişiminin pazartesi günü resmen başlatılması bekleniyor. Seçimli olağanüstü kurultayın toplanması için 640 civarında delegenin noter kanalıyla imza vermesi gerekiyor.

505

CHP’de 7 ay önce olağan kurultay yapılmasına ve CHP Genel Merkezi’nin, kesin bir dille olağanüstü kurultaya karşı çıkmasına rağmen parti içi muhalefet olağanüstü kurultay için düğmeye basmaya karar verdi.chp kurultay,

‘İNCE’ STRATEJİ
İmza toplama girişimine CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin ekibi önderlik ediyor. İnce ise son katıldığı televizyon programında, “Ben adayım demiyorum, yürü önümüzden derlerse ben hazırım, çıkıp imza toplamayacağım, ama toplumda tabanda bir talep var, milletle inatlaşmak doğru değil. Ben bunun öncülüğünü yapmayacağım, insanlar çıkar toplarlarsa, davet gelirse ben burdayım.Tabanda bir kaynama olduğunu, bu imzanın toplanacağını biliyorum” ifadesini kullanmıştı.

İLK İMZA PAZARTESİ
İnce’nin çağrısı üzerine harekete geçen bir grup kurultay delegesi, olağanüstü kurultay için imza toplama kararı aldı. Kurultay delegelerinin pazartesi günü olağanüstü kurultay çağrısı için noter kanalıyla imza toplamaya başlaması bekleniyor.

15 GÜN İÇİNDE TOPLANMASI ŞART
Parti tüzüğüne göre, ilk imzanın atıldığı günden itibaren kurultayın toplanabilmesi için yeterli imzanın 15 günlük süre içinde toplanması ve toplandıktan sonra da 7 gün içerisinde Genel Merkez’e teslim edilmesi gerekiyor.

PEKİ KAÇ İMZA GEREKİYOR?
Son seçimlerde CHP’nin milletvekili sayısı arttığı için ve milletvekilleri de doğal delege sayıldığı için CHP’de olağanüstü kurultayın toplanabilmesi için 640 civarında imzanın toplanması gerekiyor.

YÖNETİM “İMKANSIZ” GÖRÜYOR
İnce ve ekibinin, imza toplayacağına inanmayan ve ‘imkansız’ gören parti yönetimi, “Gündemimizde kesinlikle olağanüstü kurultay yok” diyor ve imza toplama girişiminin hayata geçmeyeceğini dile getiriyorlar. Hayata geçse bile en fazla 200 delegenin imza vereceğini dile getiriyorlar.

CHP’de sonuçta dananın kuyruğu Pazartesi günü kopacak gibi görünüyor.
Zira parti içi muhalefet bugüne kadar birkaç kez ertelediği imza toplama girişimini pazartesi günü ya başlatacak; ya da artık rafa kaldıracak.

ENGİN ALTAY’DAN İNCE’YE YANIT

İNCE YENİ PARTİ KURACAK MI?

MUHARREM İNCE’DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR