CHP’DE ONLARCA İLÇEDE BUGÜN SANDIK KURULUYOR

CHP’de 37’nci Olağan Kurultay sürecinin en önemli aşamalarında biri olan ilçe kongre seçimleri bugün start alıyor. Onlarca ilçede yeni yönetim için sandık kurulacak.

92

CHP’de 30 Eylül’de Merkez Yönetim Kurulu kararıyla belirlenen kongreler takviminde mahalle delege seçimlerinin tamamlanmasının ardından ikinci aşamaya geçildi.

MYK’da alınan karar doğrultusunda CHP’de İlçe kongreleri, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılacak.

İl kongreleri ise 3 Şubat-2 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve Nisan 2020 tarihinde Büyük Kurultay yapılacak.

TEK ADAY YERİNE ÇOKLU YARIŞ
Genel Başkan ve Genel Merkez kongreler sürecinde mümkün olduğunca uzlaşı adaylarıyla, yani tek adayla ilçe ve il kongrelerinin yapılmasına ilişkin telkinin tabanda karşılık bulmadığı görüldü.

Bugün CHP’de yeni yönetimin belirleneceği onlarca ilçe kongresinin ezici çoğunluğunda birden çok adayla kuran kırana yarış olduğu görüldü.

LİSTE DAYATMASI DA YOK
Kongrelerden önce Genel Merkezin blok listede ısrar edeceğine ilişkin haberlerin aslı astarı olmadığı da ortaya çıktı. Kritik seçimler öncesi örgütlere gönderilen genelgede liste ile ilgili tartışmalara da son nokta konuldu. İl ve ilçe kongre seçimlerinde kural olarak çarşaf liste uygulanacağı vurgulandı.

Blok liste, sadece kongre üye tam sayısının onda birinin önerisi ile mümkün olacak.

ATANMIŞLARA SEÇİM FRENİ
Genelgede ayrıca, atama yoluyla göreve gelmiş ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin doğal delege olamayacağı da belirtildi.

AKRABA YASAĞI VAR
Eşler ya da ikinci dereceye kadar akrabalık bağı olanlar aynı kurulda bulunamayacak.

KOTALARA DİKKAT
İl ve ilçe kongre delegeleri ile kurultay delegeleri seçimlerinde yüzde 33 cinsiyet ve yüzde 20 gençlik kotası uygulanacak.

CHP MYK’DAN ÖRGÜTE KRİTİK TALİMAT