CHP’DE YENİ MYK İÇİN NEFESLER TUTULDU

Olağan Kurultay’ın bitmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, yeni Merkez Yönetim Kurulu üyelerini pazartesi sabahı açıklaması bekleniyor. MYK’da koltuk sayısını arttırmaya hazırlanan Kılıçdaroğlu’nun, yeni yönetimi genç ve deneyimli isimlerle takviye etmesi bekleniyor.

878

CHP Parti Meclisi’nde MYK’nın yapısında değişiklik ve bazı yeni koltukları ihdas etme yetkisi alan Kılıçdaroğlu, Pazar günü öğleden sonra CHP Genel Merkezi’ne gelerek yeni yönetim listesine son şeklini verdiği öğrenildi. CHP Lideri’nin Pazartesi sabah 10:00’da yazılı olarak yeni yönetimi açıklaması bekleniyor.

KOLTUK SAYISI ARTACAK
PM’den MYK’daki koltuk sayısını arttırma konusuda yetki alan CHP Lideri’nin, Kamu Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, AR-GE; Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı adı altında iki veya üç yeni birime yeni MYK’da yer vermesi bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun yapacağı yeni düzenlemelerle MYK’daki üye sayısını en az 15 en fazla ise 17’ye çıkarması bekleniyor.

GÖZLER İKİ NURAMALI KOLTUKTA
Kılıçdaroğlu’nun yarın açıklayacağı MYK’da, partinin iki numaralı koltuğu olarak görülen, Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koltuğuna kimi atayacağı merakla bekleniyor. 2014 yılından itibaren bu görevi dört yıldır Tekin Bingöl sürdürüyor. Bingöl’ün görevinden kalıp kalmayacağı ve yerine kimin atanacağı yarın sabah belli olacak.

Yine PM’ye aday olmayan Kamil Okyay Sındır’ın yerine genel sekreterlik makamına kimin oturacağı da merakla bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun örgütün başına genç bir ismi getirmesi durumunda genel sekreterlik makamına deneyimli bir ismi; örgütün başına deneyimli bir ismi ataması durumunda ise genel sekreterlik makamına genç bir ismi ataması bekleniyor.

İKİ NUMARAYA MYK’DAN BİRİSİ ATANABİLİR
CHP Lideri’nin, örgütlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına PM’den yeni bir ismi veya iki yıldır MYK’da birlikte mesai yaptığı ve etkin konumda bulunan isimlerden birini kaydırarak, kurultaydan beri başlayan tartışmaların önüne geçmeyi planladığı ifade ediliyor.

YARISI MİLLETVEKİLİ OLMAYABİLİR
Yeni yönetimde daha çok mesaisini partiye ayrıcak isimlere ağırlık vermesi beklenen Kılıçdaroğlu’nun yeni MYK’nın en az yarısını milletvekili olmayan Parti Meclisi üyelerinden atama yapması bekleniyor. Kılıçdaroğlu’nun MYK’ya en az iki olmak üzere 3 veya 4 kadını almayı planladığı da ifade ediliyor. Kılıçdaroğlu’nun yine genç isimleri yönetime alarak partiyi gençleştirme konusundaki kararlılığını vurgulayacağı ifade ediliyor.

SÜRPRİZ İSİMLER YER ALABİLİR
CHP’de mevcut MYK’da bir tek İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Haluk Koç’un koltuğu garanti olarak görülüyor. Son kurultayda yaşananların ardından CHP Lideri’nin şu ana kadar yazılmayan bazı sürpriz isimleri MYK’ya alarak herkesi şaşırtabileceği ifade ediliyor. Sonuçta sürpriz olup olmayacağı için fazla bir zaman kalmadı. Pazartesi sabah 10:00 gibi yeni MYK’nın açıklanması bekleniyor. Bakalım, yeni MYK’nın sürprizleri kim olacak?

CHP’DE DÖRT KOLTUK ATEŞTEN GÖMLEK