CHP’DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Bugün ilk kez toplanan asgari ücret komisyonuyla ilgili konuşan CHP'li Öztrak, "Bu seneki görüşmelerde 3 işçi sendikaları konfederasyonunun, birbirleriyle görüştükten sonra masaya oturmalarını önemsiyoruz." dedi.

18

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde MYK toplantısı sürerken basın toplantısı düzenledi.

“ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEKİ TAHRİBAT TELAFİ EDİLMELİ”
Asgari ücret konusunda üç sendikanın birlikte hareket etmesini önemsediklerini dile getiren Öztrak şunları söyledi:

“Bu seneki görüşmelerde 3 işçi sendikaları konfederasyonunun, birbirleriyle görüştükten sonra masaya oturmalarını önemsiyoruz. Biz CHP olarak bu konudaki düşüncelerimizi önce sayın genel başkanımız sonra bizler Türk-İş ziyaretimizde bir defa daha açıklamıştı. Devlet, kendi aldığı maktu belgelere, harçlara ve para cezalarına yüzde 22,58 oranında zam yaptı. Niçin? Geçtiğimiz yıl enflasyon nedeniyle uğradığı kaybı telafi etmek amacıyla yaptı. Dolayısıyla, bu oran 2019 yılındaki enflasyon kaybını telafi edecek oran, yani yeniden değerleme katsayısı. Bu nedenle asgari ücret pazarlığına başlamadan önce bir defa asgari ücreti bu yeniden değerleme katsayısıyla artırarak, asgari ücret üzerinde 2019 yılında enflasyon, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek lazım. Ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz.

Pazarlığı gelecek yıl yüzde beş olarak hedeflenen büyüme üzerinden çalışana ne kadar pay verileceği, yani refahtan çalışanın ne kadar pay alacağı konusunda yapmak lazım. Yüzde 5’in tamamını verirseniz çalışanlar da büyümeden diğer kesimler kadar pay almış olur. Diğer yandan Türk-İş bekâr bir çalışanın aylık yaşam maliyetini 2 bin 578 olarak açıkladı. Bunun altında bir ücreti de kabul etmeyeceğini söyledi. Burada asgari ücrette İLO standartlarına uyulması yaşam maliyeti ve ücret belirlenirken tek bir işçinin değil ailesinin de yaşam maliyetinin de dikkate alınması gerektiğinin altını bir defa daha çizmek isterim.

“ORTADA BÜYÜME FALAN YOK”
Ekonomik krizin son bir yılda 789 bin yurttaşımızı işinden ettiğini biliyoruz. Bu yurttaşlarımızın dörtte üçü, yani işsiz kalan her 100 kişiden 75’i en düşük maaş alan, en kırılgan kesme mensup. Diğer taraftan bakınca bütçe açıklarının geldiği yer itibariyle bütçeden büyümeyi desteklemek amacıyla harcanan aktarılan kaynakların da sınırına gelindiği görünüyor. Mevcut ekonomik krizde asgari ücret iç talebe ivme verebilecek en önemli araçlardan biri olarak görülmelidir. Krediye kredi ile takla attırarak, ya da yandaşların kredilerini silerek geldiğimiz noktada birazdan değineceğim, büyüme falan ortada yok. Bütün dünyanın kabul ettiği bir husus var. Bu tür ortamlarda tüketim eğilimi yüksek en kırılgan kesimlerin gelirlerini artırmanız lazım ki ekonomi canlansın. Burada maalesef bu işi enflasyonu artırmadan, cari açığı artırmadan, büyümeyi artırarak yapabilmekte. Bu nedenle bu yıl asgari ücretin önce bir yüzde 22,5’luk kısmını biraz önce açıkladığım yüzde 22,8’lik kısmını koyacaksınız. Onun üstüne de tüketimi artırabilmek için büyü hedefi olan yüzde 5 kadar da bir ilave yapacaksınız. Bu da aşağı yukarı Türk-İş’in söylediği 2578’in biraz üstü oluyor.

Bugün TÜİK 2019 ‘un üçüncü çeyrekteki büyüme rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye ekonomisi binde 9 büyümüş. Bu binle ile ifade edilen rakamı görünce bir de baktık sarayın damadında bir sevinç bir sevin. Geçen yılın son çeyreğinden bu yana üst üste süren küçülmenin ardından ilk defa gelen bu bindeli artışın ne kadar sürdürülebilir olduğu çok önemli. Bunun için de mali ve parasal desteklere bakmak lazım. Mali ve parasal dengelerin durumu bütçenin açığı çok hızla büyüyor. Dolayısıyla bunun ne kadar kalıcı olduğu tartışmalı. ”

“ADİL ÖKSÜZ DERHAL YAKALANMALIDIR”
Konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun dünkü “Adil Öksüz’ün nerede olduğunu biliyoruz” açıklamasına tepki gösteren Öztrak, “Saray siyasetin dilini sürekli sertleştirerek toplumu kutuplaştırıyor. Korku iklimini yayabilmeki için akla hayale gelmeyecek olaylar yaşatılıyor. Daha geçenlerde 63 yaşında bir kadın vatandaşımız, pazarda pahalılığa isyan ediyor. “Ülkenin çivisini çıkardınız, millet aç” diye bağırıyor. Ardından misafirliğe gittiği evde gözaltına alınıyor. Sonra da yurtdışına çıkış yasağı konarak serbest bırakılıyor. Şaka gibi… “Açım” diyen vatandaş gözaltına alınıyor. Ama bu kadını tutuklayan İçişleri Bakanı FETÖ terör örgütünün TSK imamı olduğunu öne sürülen kişinin nerede saklandığını da bildiğini itiraf ediyor. Biliyorsan neden bunu apar topar almıyorsun? Dikkat edin, pazarda “Canıma tak etti” diyen kadını hemen alıyorlar. Bu arkadaş neden alınmıyor? Lüzumlu lüzumsuz her konuya dahil olan, ilgili ilgisiz her konuda muhalefete hakaretler yağdıran atanmış bakan, görevinin ortaya bir takım laflar atmak ya da pazarda isyan eden vatandaşla uğraşmak olmadığını görmelidir. Adil Öksüz’ün yeri biliniyorsa gereği derhal yapılmalıdır. Bu kişi derhal yakalanmalıdır” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONU’NDAN İLK AÇIKLAMA

BÜYÜME RAKAMLARI AÇIKLANDI