CHP’DEN ‘İTTİFAK YASASI’ İÇİN FLAŞ HAMLE!

CHP, TBMM'de sabaha kadar süren yoğun mesai sonrası kabul edilen 'ittifak yasası'nı AYM'ye götürme kararı aldı.

287

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ittifak yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini belirterek, “Meclis’teki mücadele bitti ancak Anayasaya aykırılık konusunda Anayasa Mahkemesi’nde, seçim güvenliğini tehdit eden bütün bu kumpaslara karşı adil bir seçim yapabilme olanaklarının tamamını zorlayacak, seçim güvenliğiyle ilgili büyük bir mücadele göstereceğiz” dedi.

Özel, TBMM’de ittifak teklifinin kabul edilmesinin ardından 4 Nolu Basın Kapısı önünde açıklama yaptı. Özel, şunları kaydetti:

“Biz 20 saat sonra girdiğimiz Meclis Genel Kurul Salonu’ndan biraz önce çıktık. Beklenmedik bir gece yaşandı. Sonuna kadar seçim güvenliğini ortadan kaldıran kanuna karşı gece yarısı kurulan kumpasa rağmen milletvekili grubumuzla büyük bir mücadele verdik. Üzerlerinde anlaşmaya vardıkları bu kirli ittifakı noktasına virgülüne dokunmadan, dokundurtmadan alt komisyonda, bütün bir hafta komisyonda ve 20 saatlik görüşmenin sonunda Meclis’te geçirmeyi marifet bildiler.

Meclis’teki mücadele bitti ancak Anayasaya aykırılık konusunda Anayasa Mahkemesi’nde, seçim güvenliğini tehdit eden bütün bu kumpaslara karşı adil bir seçim yapabilme olanaklarının tamamını zorlayacak, seçim güvenliğiyle ilgili büyük bir mücadele göstereceğiz.

KULİSTEKİ KAVGA

“Kuliste sert müdahaleler yaşandı, ne diyeceksiniz?” sorusuna da Özel, “Meselenin tamamı insani şartlarda çalışmamaktan, bu muamele ki bizimle birlikte Meclis’in bütün emekçilerine de hatta bizi takip eden sizlere de yapılıyor, bu uygunsuz şartlarda, bu insanlık dışı koşullardaki çalışma bütün sinirleri geriyor. Kuliste birtakım milletvekillerimize, danışmanlarımıza karşı saygısız davranışlarla ilgili engellenen saldırılar var. Bununla ilgili de görüntü kayıtlarını Meclis Başkanlığı’ndan isteyeceğiz. Böyle CHP’nin sözünün üstüne söz söyleyemeyenler gelip de gözünün üstüne yumruk atmaya çalışarak sindireceğini sanıyorlarsa bu vandallığa biz teslim olmayız” yanıtını verdi. (ANKA)

TBMM KULİSİ KARIŞTI!