CHP’DEN MİLLİ SARAYLAR SORUSU

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Milli sarayların cumhurbaşkanlığına bağlanmasıyla, burada görevli TBMM personelinden işten çıkartılan bulunmakta mı?” diye sordu.

81

ANKARA (ANKA) – Özel, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nda geçici görevlendirmeyle çalışan TBMM personeli sayısı kaçtır? Milli sarayların cumhurbaşkanlığına bağlanmasıyla, burada görevli TBMM personelinden işten çıkartılan bulunmakta mıdır? İşten çıkartılan TBMM personeli varsa, bunun sayısı kaçtır?

Milli sarayların cumhurbaşkanlığına bağlanmasının ardından kurum içinde farklı fabrika, müze, saray, köşk ya da kasırda görevlendirilen toplam personel sayısı kaçtır?

Yapılan görevlendirilmelerin ardından uzmanlık alanı dışında görevlendirilen toplam personel sayısı kaçtır? Halı dokuma ustalarının, halı onarım göreviyle, ziraat teknikerlerinin ya da sanatkarların koruma memuru olarak görevlendirildiği iddiaları doğru mudur?

Kurum içinde oda ve masa dahi gösterilmeden bekletilen personel sayısı kaçtır? İşgücü kaybına ve kamu zararına neden olan bu durumun gerekçeleri nedir?

Yemek ücretlerinin yüksek olduğu ve gece nöbetlerinde yemek hizmeti verilmediği iddia edilmektedir. Gece nöbetlerinde yemek hizmeti verilmemesi ve yemek ücretlerinin yüksek olmasının gerekçesi nedir?

Tehlikeli iş sınıfı olarak geçen Milli Saraylar Atölyeleri’nde işyeri doktoru ve ambulans hizmetine son verildiği iddia edilmektedir. Bu iddia doğruysa bunun gerekçesi nedir? İşyeri doktoru uygulamasına son verilmesinin ardından, atölyelerde iş kazası yaşanmış mıdır? Yaşanan iş kazaları nedeniyle yaşamını yitiren ya da yaralanan personel bulunmakta mıdır?

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nda çalışanların çocukları için kreş açılması düşünülmekte midir?

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı misafirhanelerde, Cumhurbaşkanlığı’na devrin ardından iktidar partisine muhalif olduğu düşünülen FOX TV ve Halk TV gibi kanalların televizyonlardan kaldırıldığı iddia edilmektedir. Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na bağlı misafirhanelerdeki televizyonlarda hangi kanalların yayınları bulunmaktadır?

Milli Saraylar Başkanlığı’nda görevli TBMM İdari Teşkilatı personelinin özlük hakları ve sorunları konusunda tarafınıza şikayet ulaşmış mıdır? TBMM personelinin özlük hakları ve sorunlarının çözümü noktasında bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?”