CHP’DEN ÖĞRENCİLERİ SEVİNDİRECEK TEKLİF

TBMM Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, üniversite öğrencilerinin yemeklerinin ücretsiz karşılanması için yasa teklifi hazırladı.

32

İstanbul Üniversitesi’nde meydana gelen yemekhane protestoları ve İstanbul Üniversitesi öğrencisi Sibel Ünli’nin “Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var” diye mesaj atıp intiharı gündemdeki yerini korurken TBMM Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, üniversite öğrencilerine ücretsiz yemek verilmesi için yasa teklifi verdi.

Yasa teklifi ile ilgili CHP Parti Okulu’nda basın açıklaması yapıldı.

Gök’ün de yer aldığı basın açıklamasında Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı Deniz Bozkurt, “En temel beslenme hakkımızı rektörlerin iki dudağının arasına bırakan muğlaklığa bir son verilmesi için, üniversite öğrencilerinin beslenme hakkının devlet tarafından ücretsiz karşılanması için, TBMM Başkanvekilimiz Levent Gök ile birlikte hazırladığımız yasa teklifimizi veriyoruz” dedi.

Bozkurt, Türkiye’de 200’den fazla üniversite ve 8 milyon üniversite öğrencisinin bulunduğunu ifade ederek şunları söyledi:

“Gelecek umuduyla pek çoğu ailesinden ayrı şartlarda okumaya çalışan milyonlarca genç, dersleriyle beraber geçim derdiyle de uğraşmak zorunda kalıyor. Kimisi geleceğin doktoru, kimisi mühendisi, kimisi yöneticisi olacak gençler maalesef en temel ihtiyaçlarını dahi karşılarken zorlanıyor. Son günlerde gündeme geldiği üzere bu ihtiyaçların başında beslenme geliyor. Ülkemizin geleceğini kurtaracak olan çağdaş, bilimsel, özerk üniversite ve öğrencilere verilecek olan kamusal ücretsiz bir eğitimdir. Çünkü bizler okulların müşterisi değil, ülkesine ve halkına faydalı olmak, üretmek isteyen öğrencileriz.”