CHP’Lİ BÖKE’DEN KRİZ YORUMU

CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke dövizin hızla artışına ilişkin paylaşımda bulundu.

96

CHP’li Böke, Twitter üzerinden ekonomi durumuyla ilgili şunları yazdı:

1-Kriz geldi! Döviz birkaç saatte yüzde 10 değer kaybediyorsa, kur birkaç saat içinde 40 kuruş artıp 20 kuruş düşüyorsa, döviz alış ve satış farkı artmışsa o ekonomide güven yıkılmış, kriz gelmiş demektir.

2-Bizi uçurumdan yuvarlayanlar hamasete sığınıyorken yine ve yeniden haykırıyoruz: Kendinize gelin! Ülke yanıyor. Göz göre göre…
Herkes bugün daha fakir, herkes yarından endişeli. YEM ile, dış güçler hikayenizle, kimlikleri ve inançları sömüren siyasetinizle sönmez bu yangın.

3-Rant düzeniyle, tek adamlıkla döviz 4 de olur 5 de diye haykıran uyarılarımız eşliğinde Saray rejimi Türkiye’yi döviz krizine sürükledi. Krize enflasyon, cari açık, borçluluk gibi makro kırılganlıklarla hızlı ve büyük kurumsal çöküş yol açtı!

4-Enflasyonu, cari açığı, borçluluğu ve kurumsal çöküşü de Saray ve rantçı bağları el ele büyüttüler! şunu bilmek gerek: Finansal istikrar salt para politikasıyla gelmez! Hele rantçı, talancı verimsiz harcamaları proje diye satan maliye politikasıyla hiç gelmez.

5-Bağımsız Merkez Bankası ve verimliliği, sosyal devleti önceleyen bir ekonomi politikasına hemen ihtiyaç var.Çare salt ekonomi politikaları da olamaz. Bu krizin sebebi rantçı düzen, sebebi hukuksuzluk, sebebi tek adamın keyfiliği.

6-Çözüm:Yeni bir siyaset! Parlamenter demokrasiye dayanan çoğunlukçu değil çoğulcu, kurumlara ve kurallara dayanan, üreten, hakça paylaşan bir ekonomi..