CHP’Lİ GÜRER: “ÇİĞ SÜT DESTEK PRİMLERİ NEDEN ÖDENMEDİ?”

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, bu yıl çiğ süt destek primlerini alamayan yetiştiricilerin beklentilerini Meclis gündemine taşıdı.

45

Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda her yıl ödenen destek primlerinin bu yıl neden ödenmediğini sordu.

Torba Yasa Tasarısının görüşüldüğü Meclis Genel Kurulu’nda, çiğ süt destek primlerinden yararlanan üreticilere 2017 yılında ödeme yapılmadığı yönünde duyumlar aldıklarını ifade eden CHP Niğde Milletvekili Gürer, “Çiğ süt üretenlere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her yıl yeniden belirlenen fiyatlarla ton başına destekleme primi ödenmekteydi. Geçmişte üç ayda bir ödenen, daha sonra altı aya çıkarılan ödemelerin 2017 yılında yapılmadığı süt üreticileri tarafından ifade edilmektedir” dedi.

Üreticilerin ton başına ortalama 80 lira civarında ödenen çiğ süt destek primlerinin ödenip ödenmeyeceği konusunda tedirgin olduklarını belirten Ömer Fethi Gürer, “Sürekli zam gelmesinden dolayı mustarip olan üreticiler destekleme primlerinin zamanında ödenmemesinin mağduriyet yarattığını belirtiyorlar. Çiğ süt üreticilerine yapılması gereken desteklerin bir an önce yapılmasını hükumetten talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.