CHP’Lİ İNCE’DEN 23 NİSAN MESAJI

47

CHP Yalova Milletvekili Muhharem İnce, yayınladığı 23 Nisan mesajında"Bugün 23 Nisan’ı Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını TBMM’nin bu özelliğinin ortadan kaldırılmak, millet iradesinin yok edilmek istendiği bir ortamda kutluyoruz" dedi.

İnce’nin mesajı şöyle:

"23 Nisan 1920 tarihi,vatanı işgal edilerek paylaşılmak istenen, onuru ayaklar altına alınmaya çalışılan bir ulusun Kuvayi Milliye ruhuyla yeniden ayağa kalkmasını sağlayan, onun iradesini kayıtsız şartsız egemen kılanTürkiye Büyük Millet Meclisinin açılış günüdür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin iradesini, bölünmez bütünlüğünü, bu özelliklerinin kişiye, gruba, her ne koşulda olursa olsun devredilemezliğini temsil eder.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet iradesinin tümünü temsil etmesi nedeniyle Türkiye Cumhuriyetindeki her türlü kurumsal yapının meşruiyet kaynağıdır.

Meşruiyetini Türk milletinin bölünmez bütünlüğünden, iradesinin parçalanamazlığından almayan hiçbir kurum bu ülkenin geleceğinde yer alamaz.

Anayasamızın başlangıcında “Topluca Türk vatandaşlarının millî gurur ve iftiharlarda, millî sevinç ve kederlerde, millî varlığa karşı hak ve ödevlerde, nimet ve külfetlerde ve millet hayatının her türlü tecellisinde ortak olduğu, birbirinin hak ve hürriyetlerine kesin saygı, karşılıklı içten sevgi ve kardeşlik duygularıyla ve “Yurtta sulh, cihanda sulh” arzu ve inancı içinde, huzurlu bir hayat talebine hakları bulunduğu” ifadesine yer verilmiştir.

23 Nisan 1920 tarihi bize böyle bir miras bırakmıştır.

Oysa bugün 23 Nisan 1920 atılımının temel düşüncesi olan “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ifadesi, “egemenlik kayıtsız şartsız %50+1’indir”e dönüştürülmüştür.

Üstelik bu dönüşüm, Türk Milletinin gerçek iradesine sözde hâkim sıfatlarına sahip gerçekte hâkimlik iradesini kaybetmiş bir grup insanın tam hukuksuzluk eylemiyle yok edilmeye çalışılmaktadır.

23 Nisan 1920 ruhu, bize bırakılan miras bu durumu kabul etmemeyi milli görev olarak vermektedir.

Atatürk, “Türk milleti geleceğini Büyük Millet Meclisinin becerikli ve vatanperver eline bıraktığı günden itibaren karanlıkları sıyırıp kaldırmış ve ümitleri boğan felaketlerden milletin gözlerini kamaştıran güneşler ve zaferler çıkarmıştır” diyerek Türkiye Büyük Millet Meclisinin tarihimizdeki yerini en anlamlı biçimde dile getirmiştir.

Bugün 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu özelliğinin ortadan kaldırılmak, millet iradesinin yok edilmek istendiğibir ortamda kutluyoruz.

Geleceğimizin güvencesi olan ÇOCUKLARIMIZ:

Bizim, bizlerden öncekilerden aldığımız aydınlık yoldaki koşu bayrağı, yarın sizlerin ellerinde olacaktır.

Bu sorumluluğun bilincinde olarak yılmadan çalışacağınıza, Atatürk devrimlerine bağlılıkla, aklın ve bilimin yol göstericiliğinden ayrılmadan elde edeceğiniz yeni başarılarla, aydınlık yarınlarımızın mimarları olacağınıza inancımız tamdır.

Sizleri seviyor ve güveniyoruz, bayramınız kutlu olsun!"