CHP’Lİ İNCE’DEN SERT ANAYASA ÇIKIŞI

11

İnce, Halk TV’de anahaber programına katılarak anayasa değişikliği konusunda görüşlerini dile getirerek, özetle şunları söyledi:

SOLCULARA HAKSIZLIK YAPILDI!
*İnsanlık tarihi özgürlük ve demokrasi mücadeleleriyle doludur. Zindanlarda çürüyen insanlar olmuştur. Namık Kemal’den bu yana böyle. Geçenlerde Sayın Ağar bir açıklama yapmıştı. ‘Biz bu solculara haksızlık yapmışız’ demişti. Ülkücüler de, bunu görüyorlar. CHP’deki bazı eksikliklerden dolayı gelemediklerini ifade ediyorlar.Tıpkı Ağar gibi haksızlık etmişiz diyecekler.

ÜLKENİN KADERİ SİZİN ELİNİZDE
*Daha fazla MHP üzerinden konuşmak istemiyorum. MHP’de sembol ne 9 Işık. 9 Işıkçılar, ülkenin geleceği sizin elinizde. Devlet mi önemil, CHP mi? Tabi ki Devlet önemli. Partimi çok seviyorum ama ülkemi daha çok seviyorum.

9 ‘HAYIRCI’ VEKİLE İHTİYAÇ VAR
*İsmet İnönü zamanında partiyle bağını kesmiş. Ülke vatan her şeyin önünde. 9 ‘hayırcı’ vekile ihtiyaç var. Partili cumhurbaşkanı çok önemli. Sabah kalktı dedi ki, “Ya ben gideyim şu AYM üyelerini bir toplayayım.” Saray’da toplayacak. “Yargının tepesindekileri dinleyeyim” dedi, sonra öğle Meclistekileri, akşamüzeri Genelkurmay Başkanı’nı, daha sora partinin MYK’sını toplayacak. Partinin başkanı olan kişi, kürsüye gelecek tarafsızlık yemini edecek. Böyle bir yemin olur mu? Komedi, dalga geçiyorlar.

ŞEKER TV’Yİ KUTLUYORUM
*Ali Şeker, bu mecliste çok görüntü çeker. Gerçekten Ali’yi bir kez daha kutluyorum. Meclis içtüzükte bir takım kurallar da vardır, onları yıktı. Ben de, bir dönem eşimin okulunu ziyarete gittim. Okulda boş geçen fizik derslerine girmek istedim. Meclis Başkanı Bülent Arınç, o zaman, müfettişlerin denetimine tabi olursun demişti. Aynı günlerde Hakan Şükür spor yorumculuğu yapıyordu, ona serbestti.

DEDİKODULAR DOLAŞIYOR
*Meclis’te bir dedikodu geziyor, pek çok insan tedirgin. Devlet sosyal devlet, tabi ki, kömür dağıtacak, dağıtılan yiyecekler, Recep Tayyip Erdoğan’ın yatak odasındaki kasadan gelmiyor, hepimizin cebinden geliyor. AKP iktidardan gittiğinde yardımlar kesilecek mi, hayır daha fazla olacak. Kış günü buzdolabı dağıttılar. Yurttaşlarımız böyle bir kaygıya kapılmasınlar. Bu yardımlar AKP’den önce de yapılıyordu. Benzin istasyonları artık doğrudan vergi dairesi oldu.

YATIRIM YAPAR MISINIZ?
*Neden dolar rekor üstüne rekor kırıyor. Dövizde sıçrama olunca ülkenin Başbakanı çıkıp, “Dolsa nolur, dolmasa nolur” diyorsa. Yabancı bir şirketin yöneticisi, yatırımcısı olsanız, bu ülkeye yatırım yapar mısınız? Herşeyi dışarıdan alıyoruz. Döviz arttığı zaman maliyetimiz artacak, şirketlerimiz zarar edecek, işçi çıkaracaklar. Dolarlı alıp, euro ile satan bir ülkeyiz. Dolar Euro uçurumu kapanırsa biz çok zarar görürüz. Yüzde 15’i geçmişsin işsizlikte. Bir de rakamlarla oynuyorsun, iş aramayı bırakan kimseyi işsiz kabul etmiyorsun. Kim gelir sana güvenip yatırım yaparsın.

HANGİ SORUNUNU ÇÖZDÜLER
*15 yılda Türkiye’nin hangi sorununu çözdünüz. Eğitimi bozdunuz. Devlet yönetimi çocuk oyuncağı mı? Bu ülkenin çimentosuyla, kodlarıyla oynamayın. Türkiye Kurtuluş Savaşı’ndan hemen önce bir fetvalar dönemi yaşadı. Bu fetvalar dönemi kurtuluş savaşını geciktirmiş ve onun içindir ki, ülkeyi kuranlar laikliği savundular. Bir şarlatan çıkıyor, satrancı eleştiriyor. Ben bunları iki aşamada özetliyorum: Birincisi cehaletlerine veriyorum. İkincisi de cesaretlerine veriyorum. Türkiye’yi kırmaya yeminliler.

GERÇEK DENETİMİ YOK EDİYORLAR
*Gensoru gerçek bir denetimdir. Hükümet düşebilir. Bunu kaldırıyorlar. Bunları yok ediyorlar. Soruşturmayı sözüm ona getiriyor ama gerçek denetimi yok ediyor. Bütçe yetkisi çok önemli.Ey benim Aziz Milletim, senin vergilerinle toplanan bütçe, bu paranın nasıl harcanacağının yeridir. Sayıştay vardır bir de. TBMM adına denetim yapar. 78 milyonun parasını bir kişi kafasına göre yapacak. Ben kafama göre yaparım diyor, umurumda değil diyor.

PERİŞAN OLURSUNUZ!
Aklınızı, vicdanınızı bir kişiye nasıl teslim edersiniz? AKP’liler; yarın başka birisi geldi ne olacak? Perişan olursunuz.

ÇOK ÜZÜNTÜ VERİCİ
*(MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’ın anayasa oylamasında oyunu Ayşenur Bahçekapılı’ya gösterdiği iddiaları) Çok üzüntü verici bir kare bu. Sayın Ayşenur Bahçekapılı, Almanya’da pasaportunu kaybettiğinde bütün meclisin arkasında durmaları gerektiğini söylemiştim. Herhangi bir vatandaşımıza da. Ama bu kare iç acıtıcı bir kare. Celal Adan, sohbet ettiğim birisidir. Zaman zaman Türkiye sorunları üzerine kafa yorduğum birisidir. Kendisine soracağım, bu nedir diyeceğim. Bunun daha ötesi, oy pusulalarını AKP’lilere gönderirler. Daha ötesi açık oy, gizli tasnif olur. Nasıl AKP’liler boş imzalamışsa, MHP’liler de yapar. Allah akıl fikir versin.