CHP’Lİ KARA’DAN MUAYENE ZAMMINA SERT TEPKİ

10

SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığı değişiklik ile ikinci basamak sağlık hizmeti sunan hastanelerde alınan katılım payları 5 liradan 6 liraya, Sağlık Bakanlığına bağlı Eğitim ve Araştırma hastanelerinden alınan pay 5 liradan 7 liraya, üniversite hastanelerinde alınan muayene katkı payı 5 liradan 8 liraya ve özel hastanelerde 12 lira olan pay 15 liraya yükseldi.

CHP Antalya Milletvekili ve Sağlık Komisyonu üyesi Dr. Niyazi Nefi Kara SGK’nın düzenlemesine tepki göstererek, “Hükümet asgari ücrete %8, muayene ücretlerine %60 zam yaparak kaşıkla verdiğini kepçe ile almaya devam ediyor” dedi.

Yeni yılın her zaman olduğu gibi yine zamlarla geldiğini, mazota, benzine, doğalgaza ve elektriğe zam yapıldığını hatırlatan Kara, “Lütfederek verdikleri üç kuruşu da misli ile alıyorlar. Millet canından bezdi” diyerek tepki gösterdi.

Muayene katkı paylarına yapılan zammın Hükümetin ısrarla sürdürmeye devam ettiği sağlıkta dönüşüm projesinin bir sonucu olduğunu vurgulayan Kara, bilinçli olarak halkın sağlığının özelleştirilmeye çalışıldığını ifade etti.

Sağlık hakkının anayasal bir hak olduğunu hatırlatan Kara, “Milleti deli dumrul gibi soyuyorlar. Köprüden geçerken zam, hastaneden geçerken zam. Vatandaşa ne verdiler de geri misliyle alıyorlar” diyerek Hükümetin “paran kadar sağlık” anlayışından bir an evvel vazgeçmesini istedi.

Vatandaşın sağlık için cebinden yapacağı harcamaların artacağına dikkat çeken CHP’li Kara, Hükümetin halkın cebinden elini çekmesini ve halka hizmet etmesini söyledi.