CHP’Lİ KÖSE’DEN AK PARTİ’YE KILIÇDAROĞLU YANITI

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve ve AK Parti sözcülerinin CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik sözlerine yanıt verdi.

78

Köse, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Lideri’nin, “Erkek işsizse, eve yeteri kadar para gelmiyorsa, akşam tencere kaynamıyorsa bu erkek de gelir hıncını karısından alır” sözlerinin erkeğin maddi anlamda sıkıntı çekmesi halinde hıncını karısından çıkarabileceğine dikkat çekmek için kullandığını belirtti.

Kılıçdaroğlu’nun sözlerinin bilinçli olarak “çarpıtıldığını” ifade eden Köse, “Biz kadına seçme ve seçilme hakkını 83 yıl önce (1934) veren uygar bir anlayışın temsilcisiyiz. Kadına karşı her türlü şiddetin karşısındayız. Bu hakkın verilmesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1935 seçimlerinde kadın milletvekili (Yüzde 4,6, 18 kadın milletvekili) oranı ancak 72 yıl sonra 2007 (Yüzde 9,1) seçimlerinde aşılabilmiştir” bilgisini verdi.

MERSİN’DE ‘ŞİDDETTE HAYIR’ ETKİNLİĞİ
Köse Mersin’de ise, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen etkinliğe katıldı.

Türkiye’de her iki kadından birinin fiziksel şiddete uğradığını belirten Köse, sadece fiziksel şiddetle değil, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddetle yaşamın her alanında kadınların tahakküm altına alınmak istendiğini ifade etti.

Köse, kadınların her şeyden önce güçlü ve özgür bireyler olduğunu vurgulayarak, “Her türlü fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı örgütlenmenin ve birlikte mücadelenin kaçınılmaz olduğu bilincindeyiz. Aşırı sevgi bahanesiyle, kıskançlık cinnetiyle kadınlar asla yok edilemeyecek. Ayağa kalkın kadınlar, karşı koyun, daha çok örgütlenin, daha çok sesimizi çıkartalım. Cumhuriyetin çağdaş yaşamda biz kadınlara sağladığı hak ve özgürlüklerden hangi koşullarda olursak olalım hiçbir zaman asla vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.