CHP’Lİ YILDIZ’DAN JEOTERMAL UYARISI!

CHP’li Yıldız, Aydın’da açılan jeotermal kuyularının çevre ve insan sağlığına büyük zararı olduğunu belirterek, “Aydın’ın hastanelerinde kuyruk bekliyor insanlar, yatacak yer yok” dedi.

82

CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, TBMM Genel Kurulu’nda CHP Grubu adına bir konuşma yaptı. Yıldız, Aydın’da su kaynaklarından zehirli su aktığını ifade etti.

Yıldız şunları söyledi:

“Aydın’ın nüfusu 1 milyon 200 bin; şu an sadece 4 firma kazansın diye Aydın’ın her tarafında ruhsat verilerek… Alttaki bütün kaynaklarımız, su kaynaklarımız ve açık su kaynaklarımız şu an zehirli su akıyor. Eskiden Aydınlılar “Dağlarından yağ, ovalarından bal akar.” diye övünürdü, şu Aydın dağlarından da ovalarından da zehir akıyor arkadaşlar. Son dört yıl içerisinde ölüm oranı yüzde 80 arttı, kanser oranı yüzde 48 arttı, çocuk ölüm oranı yüzde 27 arttı yani 4 tane firma para kazanacak diye maalesef göz yumuluyor Hükûmet tarafından arkadaşlar. İşte, Orman ve Su İşleri Bakanının genelgesi ama diğer Bakan bu genelgeye uymuyor; hangisine inanalım, hangisine?

Bir şehri yok ediyorsunuz. Şu an Aydın’ın hastanelerinde kuyruk bekliyor insanlar, yatacak yer dahi yok”

JEOTERMAL UYARISI

Ortak bir komisyon kurulması önerisi getiren CHP’li Yıldız, Aydın halkının düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Onun için, gelin, siz verin bu önergeyi, bir araştırma komisyonu kuralım, Aydın AKP milletvekilleri olarak, destek verelim, beraber gidelim, araştıralım, hangi jeotermal elektrik santrali zarar veriyor bu çevreye, onun hesabını yapalım. Yoksa ortak mısınız?

Şimdi, yasa çıkarmışsınız, jeotermalin suyuyla yüzde 67 konut ısıtılır, yüzde 18’i seracılıkta kullanılır, yüzde 6’sı jeotermal enerjisi olarak kullanılır diyorsunuz ama Aydın’da tam tersini yapıyorsunuz; yüzde 95 şu an, yüzde 95 jeotermal tesislerinde kullanılıyor.

Şimdi, bir şey daha söyleyeyim, şu an sağlık ocakları bahçesine kuyu açıyorsunuz, atalarımızın yattığı mezarlıkların kenarlarına jeotermal kuyuları açıyorsunuz. Gelin, bu sevdadan vazgeçin, biraz çevreci olun, Aydın halkını biraz düşünmek zorundasınız değerli arkadaşlar. Gözlerinizi dolar bürümüş sizin. Yani bizden sonra gelen çocuklarımıza, torunlarımıza doğru bir şehir bırakmamız lazım. Gelin, size destek verelim, siz araştırma komisyonu kurun, biz de destek verelim.”