CHP’Lİ YILMAZ: “GENÇ EĞİTİMCİLERİN DRAMINI MECLİS ARAŞTIRSIN”

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, atanamayan ve bu nedenle intihar eden genç eğitimcilerin sorunlarının TBMM tarafından araştırılmasını istedi.

29

Bu amaçla bir araştırma önergesi veren Yılmaz, “AKP’nin iktidara geldiği yıllarda atama bekleyen öğretmen adaylarının sayısı 70 bin iken, bu sayının katlanarak artması hükümetin 15 yıldır atanamayan öğretmenler sorunu ile ilgili çözüm üretemediğinin ve sorunun her geçen gün büyüdüğünün kanıtıdır” dedi.

TBMM MÜDAHİL OLSUN
Bu sorunun genç eğitimcilerin canına mal olduğunu, atanamayan öğretmenlerin intihara sürüklendiğini vurgulayan Yılmaz, “AKP iktidarı ile artan güvencesizleştirme politikalarıyla eğitim sistemi öğretmenler ve öğrenciler de içinde olmak üzere alınıp satılan bir meta haline getirilmiştir. Ülkemizde atanamadığı için intihar eden genç öğretmen sayısı her geçen gün artmaktadır. Atanamayan öğretmenler sorununa artık TBMM’nin müdahil olması gerektiği açıktır” çağrısında bulundu.

ÖĞRETMEN SAYISI VE İHTİYACI ARASINDA UÇURUM BÜYÜYOR
Yılmaz, araştırma önergesinin gerekçesinde, atanamayan öğretmenler sorununun Türkiye’de eğitim alanında çözülemeyen sorunların en başında geldiğini söyledi.

Mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı ile öğretmen ihtiyacı arasındaki uçurumun özellikle son yıllarda kaygı verici bir düzeye ulaştığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:
“Mezun ve mezun olacak öğretmen sayısı ile öğretmen ihtiyacı arasındaki makas özellikle son 15 yılda sürekli olarak artmaktadır. YÖK’ün istatistiklerine göre, 2016 yılı itibarıyla öğretmen olabilmek amacıyla sadece eğitim fakültelerinde okuyanların sayısı 228 bin 279’dur. Eğitim fakültelerinin haricindeki fen edebiyat fakülteleri, ilahiyat fakülteleri ve insan ve toplum bilimleri fakültelerinde okuyan öğrenciler de hesaba katıldığında öğretmen olmayı umut eden 653 bin 899 lisans öğrencisi vardır. 2016 ve 2017 öğretmen atamalarından sonraki güncel sayıya bakıldığında 438 bin 134 mezun ve 653 bin 899 mezun olacak aday ile Türkiye’nin toplamda 1 milyon 92 bin 33 atanması gereken öğretmen ve öğretmen adayı gerçeğiyle karşılaşacağı açıktır.”