‘CHP’NİN 2023 CUMHURBAŞKANI ADAYI İMAMOĞLU MU?’ SORUSUNA KILIÇDAROĞLU YANITI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2023’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanlığına aday gösterilip gösterilmeyeceğine ilişkin tartışmalara son noktayı koydu.

545

TV5 televizyonunda ‘Düşünme Vakti’ isimli programda gazeteciler Mustafa Yılmaz ile Suat Toktaş’ın sorularını yanıtladı.

“İMAMOĞLU ADAY GİBİ…”
Programda CHP Lideri’ne, “Şöyle bir eleştiri var, İstanbul Belediye Başkanı, Belediye Başkanı değil de 2023 cumhurbaşkanı adayı gibi hareket ediyor? Sizin de böyle bir kanaatiniz var mı?” sorusu yöneltildi.

“KEŞKE İLÇELER DE İPTAL EDİLSEYDİ”
Bu soruya yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Ekrem Bey, zor bir sınavı vererek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Üstelik arka arkaya iki seçim yaşadı. Önce seçildi, kapalı kapılar ardından, haksız hukuksuz kararlarla seçim iptal edildi. Sadece Büyükşehir, dikkatinizi çekerim. Keşke, ilçeler de iptal edilseydi. Dilekçe verdik ama onu ret ettiler. İkinci kez bu milletin vicdanı var, geldi yeniden seçildi” bilgisini paylaştı.

“BUGÜNDEN DOĞRU DEĞİL”
İmamoğlu’nun adaylığı konusunda, “Bugünden 2023’teki cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili birşey söylemek doğru değil” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, “Bizim bir ittifakımız var. Demokrasiyi, insan haklarını savunanların oluşturduğu bir birliktelik var. Bu birliktelik dikkate alınmadan, benim tek başıma, ‘bizim adayımız budur’ veya bir başkasının çıkıp, ‘bu bizim adayımızdır’ demeleri doğru değil. Oturup konuşuruz, kim aday olmalı, kim olmamalı” bilgisini paylaştı.

“ÇÜNKÜ 50+1 LAZIM”
“Partiler cumhurbaşkanlığı adaylığı için ortaklaşa bir isim mi arayacak?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Çünkü 50+1 lazım. Ben istediğimi yaparım o bitti artık. Her partinin tek başına aday çıkardığı eski düzen olsaydı olurdu ama o dönem bitti. Şimdi yeni bir düzen var. Bu yeni düzene göre biz de, diğer partiler de, yeni kurulacak partilerden, yeni kurulacak partilere de kapalı değiliz. Hiçbir siyasi partinin diğer siyasi partiyi yüzde 100 dışlaması mümkün değil. Bugün anayasanın öngördüğü kural devlet yönetiminde söz sahibi olmak için 50+’i elde etmeniz gerekiyor. O bağlamda da bizim 50+1’i sağlayacak insanların hangi düşüncelerle bir araya geldiklerini, hangi düşüncelerle ortaklaştıklarını bir araya getirip biz bunları beraber yapabiliriz; denirse yapılabilir” dedi.

“KILIÇDAROĞLU EN GÜÇLÜ DÖNEMİNİ Mİ YAŞIYOR”
“Parti içinde kendinizi en güçlü döneminde mi hissediyorsunuz?”  sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin dünya kadar sorunu var. Bu sorunlara sağlıklı çözümler üretirseniz, işi eleştiri boyutunda tutarsanız bu halkı tatmin etmiyor. AK Parti şunu yaptı, AK Parti bunu yaptı, tamam da kardeşim sen ne yapacaksın o zaman? Vatandaş bu soruyu soruyor. Biz ne yapıyoruz? Soruyu ve yanlışı ortaya koyuyoruz, doğrusunu da ortaya koyuyoruz. Bizim gibi doğruları ifade eden partiler var” yanıtını vermekle yetindi.

“İYİ PARTİ İLE ÇATLAK MI VAR”
Kılıçdaroğlu, “İYİ Parti ile ittifakta da çatlak var mı?” sorusuna ise, “Millet İttifakını bozmak için özel çabalar harcandığını biliyoruz. Onlar ne yaparlarsa yapsınlar ittifakta herhangi bir sorunumuz yok. Siyasi parti liderleriyle oturuyoruz, sohbet ediyoruz. Elbette farklı partileriz. Her partinin eğitime, sanayiye bakışı farklı olabilir. Ama ortak paydalarımız var. Ortak paydalar çerçevesinde bir araya geliyoruz” şeklinde yanıt verdi.

“BAŞKANLAR BAŞARILI”
“CHP’li belediye başkanlarının po6rfonsasını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Yeni seçilen belediye başkanlarımızın performansları gayet iyi, çalışıyorlar. Başlangıçta seçildiklerinde büyük bir borç yığınıyla karşılaşınca birden bire duraksama yaşadılar, ‘bu kadar borcu hiç beklemiyorduk’ diye. Fakat belli zaman dilimi içerisinde yaptıkları tasarruflarla ki, her belediyemizin yaptığı tasarruf bu kısa zaman içinde 100 milyonun üzerindedir. Tasarrufları yaptılar, o savurganlıkları önlediler. Şimdi belediyeleri sağlıklı yönetmeye başladılar. Şimdi bizim bir belediye başkanımız belediye Meclisinde 700 milyon lira borçlanma yetkisi almasına karşın, borçlanmadı. Yaptığı tasarruflarla yoluna devam ediyor” dedi.

İMAMOĞLU: ‘İSTANBUL ADINA ÇOK ÖFKELİYİM’

İMAMOĞLU AÇIKLADI: ‘İBB HAYDARPAŞA İHALESİNDEN ELENDİ’

İMAMOĞLU BİR VAADİNİ DAHA GERÇEKLEŞTİRDİ

OTOSTOPÇU ODTÜLÜLERİN MAKAM KEYFİ

‘ATEŞKES SAĞLANMIŞ OLMASI GÜZEL BİR ŞEY TABİİ’