CHP’NİN ACI GÜNÜ

CHP'li eski bakan ve gazeteci Orhan Birgit hayatını kaybetti.

63

CHP’li Ali Topuz’un vefatının ardından bir acı haber de, Orhan Birgit’ten geldi. CHP’li Cemal Canpolat, Birgit’in hayatını kaybettiğini duyurdu. Canpolat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“CHP’NİN ACI GÜNÜ ORHAN BİRGİT Hem gazetecilik mesleğinin hem siyasetin duayenlerinden biriydi. Nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun. Başımız sağolsun”

Orhan Birgit, İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu için de, “Her Şey Çok Güzel Olacak” isimli bir kitap yazmıştı. Birgit, kitabında, şunları dile getirmişti:

“Bu benim dördüncü kitabım ve bu yapıta Her Şey Çok Güzel Olacak adını vermiş olmam size garip gelebilir. Herkesin, ülkesinde öncelikle, parlamenter demokrasinin ve hukuk devletinin canına okuyan bir anayasa değişikliği yapıldığından elbette haberi vardır. Türkiye halkı son dönemde ifade özgürlüğü, ekonomik ve sosyal haklar bakımından bir girdaba sokulmuştur. Bu girdabın içerisinde de alamadığı haklarını sandık yoluyla alacağına inanmaktadır. İşte böyle bir ortamda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Ekrem İmamoğlu adında Atatürkçü, aydın bir genç umut olmuş, bu umudu sadece İstanbul’a değil ülke coğrafyasına yaymıştır.”

ORHAN BİRGİT KİMDİR?

1927 Kars doğumlu Orhan Birgit, lisans öğrenimini İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Öğrencilik yıllarından itibaren çeşitli gazete ve dergilerde çalışan Birgit, Cumhuriyet Halk Partisi’nde çeşitli görevlerde bulunmuş ve 1965 yılında İstanbul Milletvekili seçilmiştir. 1973’te Turizm ve Tanıtma Bakanlığı görevine getirilen Birgit, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Hükümet Sözcülüğü görevini üstlenmiştir. Birgit, 1980’den sonra yeniden gazeteciliğe başlamıştır. Dünya Gazetesi’nde Yayın Yönetmeni, Hürriyet Gazetesi’nde Danışman, Yeni Günaydın Gazetesi’nde Köşe Yazarı, Genel Yönetmen ve Başyazar olarak çalışmış olan Birgit, halen Cumhuriyet Gazetesi’nde Köşe Yazarı olarak gazeteciliği sürdürüyordu. Birgit, aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakülteleri ile İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Medya İletişim Sistemleri üzerine dersler veriyordu.

CHP’NİN DUAYEN İSMİ ALİ TOPUZ’DAN ACI HABER