CHP’NİN YEREL SEÇİMDE SÜRPRİZ ADAYLARI KİMLER?

CHP'de yerel seçimler için hazırlıklar sürerken, sürpriz adaylar da olacak mı? Bütün büyükşehirlerde iddialı olduklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, adaylarda aranan kriterleri açıkladı.

595

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Habertürk TV’de Fatih Altaylı’nın hazırlayıp sunduğu Teke Tek programına konuk oldu. Yerel seçimlerde tavanda bir ittifaka sıcak bakılmadığını kaydeden Torun’un açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

YEREL SEÇİMDE İTTİFAK
İttifak tavanda olmaz, tabanda olur. Seçmen, yerelde kendisini yönetecek adayı değerlendirir. Önemli olan tabanda kurulan ittifaktır. Tabanda kuracağımız ittifak, kim olursa olsun, hepsini kucaklayacak bir anlayışın ifadesi olmalı. CHP’li, AK Partili, HDP’li, İyi Partili, Saadet Partili vs. Yukarıda kurulan ittifakın yerel seçimde bir yasal karşılığı yok. Prensipte bir değerlendirme olur. Belli yerlerde aday gösterip göstermemesi konusunda olur, ama tabanda karşılık bulur mu, o ayrı. Seçmen aşağıda kendi ittifakını kuruyor. Bazen ittifaklar ters tepiyor. Biz millet ile yapılan ittifakı önemsiyoruz. Tabanda seçmenimiz yapar, karşılıklı bir görüşmeyle olmaz. AKP ile derken, AKP’li seçmen diyoruz. MHP’nin seçmeni için de aynı.

MUHARREM İNCE’NİN ADAYLIĞI
Bir görüşme olduğunu düşünmüyorum. TV programında sorulan soru üzerine o yanıtı verdiğini düşünüyorum. Olsaydı bilirdim. Sayın İnce, partimizin bir değeridir. Adaylığı kendi tercihidir. Şu anda kendisinin aday olurum gibi bir ifadesi yok. Kendisinin talebi olmadan bir şeyi tartışmanın anlamı yok. Belli bir değerlendirme sonucunda karar verilecek.

GÜRSEL TEKİN’İN AÇIKLAMASI
Biz de basından ya da sosyal medyadan duyuyoruz. Henüz resmi bir başvuru olmadı. İstanbul’u kiminle alacaksak, sorunları nasıl çözeceksek mutlaka bir değerlendirme yapacağız. Sokak sokak apartman apartman değerlendirme yapıyoruz. Aday adaylığı başladıktan sonra da gerekli değerlendirmeyi yapacağız.

ANKARA’YA TALİPLİ ARANIYOR
Aday üzerinde herhangi bir değerlendirme yok henüz. Adaylar taleplerini iletecekler bize, yönetmeye talip olanlar. Yerel seçimlerde mutlaka başarılı olmak istiyoruz. Ankara, İstanbul, Mersin, Adana, Denizli bir çok ilde başaracağımıza inanıyoruz.

ADAY KRİTERLERİ NE OLACAK?
Biz sadece seçim alacak değil, şehrin sorunlarını çözecek ve bütün kenti kucaklayacak bir irade ortaya koyacak. Halkta karşılığı olacak. Örgüt tarafından da kabul görecek. Anket de yapacağız, örgütün de görüşünü alacağız. Saha çalışması yapacağız. Vizyonlarını, misyonlarını ölçeceğiz.

CHP 6 BÜYÜKŞEHİRE YOĞUNLAŞTI

Biz aday tespiti sürecinde titiz bir değerlendirmeye tabi tutacağız. Kurulları da oluşturduk. Tek bir kriterle değil, bir çok tespit yöntemi ile bütün seçim bölgelerinde oyumuzu artırmak, seçimi kazanmak düşüncemiz var. Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır.
Bütün büyük şehirlerde iddialı olmak istiyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Denizli, Balıkesir gibi. Konya ve Kayseri için iddialıyız ama kesin seçimi alırız dersem inandırıcı olmaz.

SÜRPRİZ ADAYLAR VAR MI?

Seçimi kazanacak, o kentin sevilen, sayılan bir ismi elbette ki, aday yapılabilir. Şu anda öyle bir isim yok. Bunu genel için söylüyorum. CHP felsefesini benimsemiştir. O arkadaşlara kapımız açıktır. Felsefemiz de, sosyal demokrat olmak, halkla birlikte paylaşan, görüşlerini almak durumunda. Her zaman yanında olmak durumunda. Sadece seçimde değil. Sen, ben demeden, hep birlikte irade kullanarak, dayanışarak o sorunları çözeceğiz. Evde huzur olmadan ülkede huzur olmaz. Sağlık, eğitim sorunlarına katkıda bulunacağız. Sorunları birlikte çözen, irade koyan bir anlayış ortaya koyacağız. Ortak akılla ayrışmadan yapacağız.

Aday adayları şu anda sahada çalışıyorlar. Bize CV’lerini gönderiyorlar. Ekim ortası, kasım başı gibi bir an önce açıklayacağız. Bunu peyder pey açıklayacağız. Kazanma oranımızın düşük olduğu yerleri en sona bırakacağız.

İNCE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR ADAYI OLACAK MI?

CHP YEREL SEÇİM ÖNCESİNDE KAMPA GİRİYOR

MUHARREM İNCE PM’YE ÇAĞRILACAK MI?