“ÇİĞDEMİM DERNEĞİ SİNEMA TOPLULUĞU”

Çiğdemim Derneği birbirinden farklı etkinliklerle mahalle sakinlerinin yaşam kalitesini artırmaya ve komşuluk ilişkilerini geliştirmeye devam ediyor.

109

Dernek bünyesinde, sinemaseverleri bir araya getirip birlikte film izlemek, filmleri ve yönetmenleri tanıtmak ayrıca oluşturulan kültürel ortamda mahalle sakinlerinin bir araya gelmesini sağlayarak Dernek-Üye ve komşuluk ilişkilerini güçlendirmek amacıyla etkinliklerine devam eden Çiğdemim Derneği Sinema Topluluğu bu kez iki belgesel film izledi. İki filmde de özgün halk şarkıları ve öyküleri vardı. Filmlerin yönetmeni aynı zamanda bir Çiğdem’li olan komşu Mihriban Sezen.

İlk film olan Maçahela Sarkılarında artık sadece çok az insanın bildiği unutulmuş Gürcüce şarkıları söyleyen ihtiyar delikanlılar izlendi. Yaş ortalaması altmış olan “Maçahela Yaşlılar Çoksesli Korosu”nun söylediği, 300 yıllık geleneğin uzantısı olan şarkılar. Kardeşlik, dayanışma, birlik beraberlik türküleri…

Maçahela şarkıları insan sesiyle, enstrümana gerek duyulmadan söyleniyor. Bu şarkılar çok sesli, tek kişi ile değil topluca; 2-3 ayrı ama uyumlu sesle söyleniyor.

İkinci film “İspanya’dan İstanbul’a Sefarad Şarkıları” isimli belgesel, kaybolan bir dilde söylenen şarkılar eşliğinde, İspanyol Yahudileri’nin 500 yıllık gurbet ve göç hikayelerini anlatıyor.

Sefarad, İbrani dilinde İspanya demek. Bundan beş yüz yıl yıl önce İspanya’dan sürülen Sefarad Yahudileri, Osmanlı topraklarına yerleşmişler. Gelirken yanlarında kendi kültürlerini, kendi dillerini ( Judeo İspanyol ) ve kendi şarkılarını getirmişler. Yaşadıkları toprakların kültürlerinden de etkilenmişler zamanla.

Ana dillerinde söyledikleri Sefarad Şarkıları; biraz Rembetiko, biraz Balkan ezgilerinden, biraz Türk Sanat Musikisinden etkilenmiş. Dillerine; biraz Türkçe, biraz Bulgarca, biraz Rumca girmiş. Ama konuştukları dil ve bu dilde söyledikleri şarkılar ortaçağ İspanyolcası. Bugün Türkiye’de yaşayan 26 bin Yahudi’nin çoğunun Sefarad olduğu, büyük kısmının İstanbul’da yaşadığı anlatılıyor.

Filmin yönetmeni Mihriban Sezen’in de katıldığı gösterim sonunda bir söyleşi gerçekleştirildi ve Sezen’e teşekkür belgesi ve çiçek hediye edildi.

Dünya ve Türk klasiklerinin yanı sıra belgesel sinemanın güzel örneklerini de birlikte izlemek istediklerini söyleyen topluluk üyelerinden Zuhal Yüksel komşuların ilgisinden oldukça memnun olduklarını söyledi ve öykülerin burukluğunu ve müziği içimizde hissederek güzel bir akşam geçirdik dedi.

Çiğdemim Sinema Topluluğu tüm sinemaseverlerin katılımına açık ve ücretsiz film gösterimlerine devam edecek.