ÇİN, PANDALAR İÇİN ULUSAL PARK KURUYOR

Çin'in pandalar için kuracağı ulusal park, önümüzdeki yıl açılıyor.

11

Çin’de pandaların barınacağı ulusal bir park yapmak için çalışmaların sonuna gelindi. 2020 yılında resmen hayata geçecek olan parkta 1629 yabani pandanın yanı sıra koruma altındaki diğer hayvan ve bitki türleri de bulunacak. Ulusal park için bugüne kadar 658 milyon dolarlık yatırım yapıldı…

Çin, ülke çapında ulusal bir panda parkı kurulması için hazırlıklarını tamamladı. Ülkede pandaların barındığı Sichuan, Shaanxi ve Gansu eyaletlerinde 2016 yılında ulusal panda parkı tesis edilmesi için deneme çalışmalarının başlatılması konusunda anlaşmaya varılmış ve bu konuya ait genel taslak yayımlanmıştı. Bu taslak uyarınca 2020 yılına kadar ulusal panda parkı resmen kurulacak.

Şu anda ulusal park deneme çalışmalarının yürütüldüğü 27 bin kilometrekarelik alanda 1629 yabani panda yaşıyor, ulusal düzeyde koruma altındaki 116 yabani hayvan ve 35 yabani bitki türü bulunuyor.

Deneme çalışmalarının başlatılmasından bu yana ekolojik sistemin iyileştirilmesi için 4 milyar 682 milyon yuan (658 milyon dolar) tutarında yatırım yapıldı. Önümüzdeki dönemde parktaki doğal kaynaklarla ilgili veriler toplanacak, parkın sınırının belirlenmesi için kriterler oluşturulacak, pandaların yaşam alanı daha iyi şekilde korunacak.